Před 115 roky se narodil Ladislav Pešek: Bláznivá fanynka mu ze života udělala peklo
Herec s laskavým úsměvem Ladislav Pešek by oslavil 115. narozeniny. Nesmrtelnost si zajistil jako Áda Čuřil ve filmu Škola základ života či jako muzikant v pohádce Obušku, z pytle ven! Rozesmál diváky několika generací, jeho osud však byl smutný. Peklo mu ze života udělala bláznivá fanynka.
Od dětství ho táhlo herectví
Ladislav Pešek přišel na svět jako Ladislav Pech dne 4. října 1906 v Brně. Narodil se do slavné umělecké rodiny - jeho rodiče, Ladislav a Ema, byli herci, maminčin předek Václav Thám byl navíc zakladatelem slavné české divadelní společnosti. Lála, jak se herci přezdívalo, se v divadle pohyboval už od dětství.
Rodiče si přáli, aby jednou zastával dobře placené povolání, a tak studoval na živnostenské škole. Ačkoliv měl po ukončení studií nastoupit do práce, rozhodl se nakonec jít za hlasem svého srdce a přihlásil se na brněnskou konzervatoř.
Svou hereckou kariéru započal v Zemském divadle v Brně. Aby nebyl zaměňován s otcem, přijal jako pseudonym matčino jméno za svobodna. Pešek okamžitě prokázal svůj velký talent a v pouhých třiadvaceti letech získal angažmá v Národním divadle. Následně se přestěhoval do Prahy. Na prknech Národního divadla působil téměř půl století, během kterého se zhostil kolem tří stovek rozličných rolí.
Ladislav Pešek a veselka z donucení
Velkou láskou Ladislava Peška byla jeho herecká kolegyně Jiřina Štěpničková (†73). A nebyla to láska neopětovaná, pár spolu nějakou dobu žil. Před manželský oltář to však spolu nedotáhli. Jejich vztah zničila citově labilní fanynka, která Peška uháněla. Posílala mu dopisy, ve kterých se podepisovala jako Divá Bára, což činila schválně ve spojitosti s rolí Štěpničkové, která si v Babičce zahrála Viktorku.
Psychicky narušená žena pocházela z bohaté židovské rodiny. Peškovi, který její city neopětoval, začala vyhrožovat, že pokud si ji nevezme, sáhne si na život. Dívčin otec trval na tom, aby si ji herec vzal, jinak ji bude mít na svědomí. V říjnu 1937 z toho byla nakonec veselka z donucení. Nešťastné manželství se rozpadlo po druhé světové válce, kdy si jeho manželka našla jiný objekt zájmu.
Jeho druhé manželství už bylo harmoničtější. Za ženu pojal profesorku Zoru Pittchovou, se kterou měl dceru Zuzanu Peškovou.
Velké role Ladislava Peška
Životem zkoušený herec Ladislav Pešek rozdával radost na filmovém plátně i divadelních prknech. Film ze začátku odmítal a upřednostňoval hraní před živým publikem, přesto si Ladislav Pešek nakonec zahrál v několika desítkách českých filmů, bylo jich zhruba 80. Poprvé stanul před kamerou v roce 1931 ve snímku Miláček pluku, kde měl roli Pepiho Kulíka. Jeho doménou se staly komedie. Hrál například ve studentských filmech Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše (1939). Právě role Ády Čuřila v komedii Škola základ života patřila k jeho průlomovým. Pešek se díky ní zapsal nesmazatelně do paměti (i srdcí) diváků. A další role postupně následovaly.
Objevil se také v několika pohádkách, kromě v úvodu zmíněného muzikanta si ještě například střihl role krále v Popelce a hrál také krále pekla Belzebuba v Hrátkách s čertem.
Jednu ze svých posledních televizních rolí ztvárnil v seriálu Sanitka. Hrál osamělého staršího muže, který odmítá dál žít. Na konci života herce trápily nemoci, přesto vystupoval dál, dokonce i v důchodu. Herec, kterému se přezdívalo Lála, zemřel ve věku nedožitých osmdesáti let dne 13. července 1986. Místem jeho posledního odpočinku je Vyšehradský hřbitov.