Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Před 27 lety zemřel František Filipovský: Nebál se mrtvých, před smrtí byl umlčen

Za svůj život ztvárnil František Filipovský spoustu vedlejších rolí. Tahle je například z filmu Císařův pekař - Pekařův císař.
Zdroj: Archiv Československého státního filmu
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
výročí
Legendární František Filipovský se proslavil jako velký herec malých rolí. Během své herecké kariéry se pohyboval po boku velikánů českého filmu a divadla. A také byl skvělým dabérem, jeho hlas si “vypůjčila” i francouzská ikona Louis de Funès. Jeho život ale nebylo jen herectví. Pořádné drama zažíval i v civilním životě. Dnes uteklo už 27 let od jeho úmrtí.

Životní příběh Františka Filipovského se začal psát 23. září roku 1907 v Přelouči. Jeho otcem byl František Filipovský starší, jenž byl flétnistou Prozatímního divadla, skladatelem i kapelníkem. Díky němu malý František zbožňoval hru na různé hudební nástroje a dokonce zpíval i v kostele. Měl to velmi rád, a tak ve volných chvílích a během prázdnin při studiu obchodní akademie hrával ve studentských nebo venkovských představeních.

František Filipovský se potkal se smrtí

Když mu bylo dvaadvacet let, tak se rozhodl, že odejde do Prahy a začal studovat Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde jeho pozornost upoutaly dějiny umění a estetika. Jeho umělecký život tím ale vůbec nestrádal, protože současně režíroval a vystupoval na pražských scénách.

Jeho pracovní vytížení bylo ale natolik náročné, že se vůbec nedalo skloubit se studiem, a univerzitu tak nedokončil. V letech 1929 až 1930 se pak angažoval ve Velké operetě, Voice-bandu E. F. Buriana, Moderním studiu J. Frejky a také v Intimním divadle či smíchovské Aréně.

Ovšem nedostatek financí a začátky ochotničení tehdy třiadvacetiletého Františka přivedly i k novému zaměstnání. Pracoval totiž jako průvodce zvláštních vlaků s Poláky. Tyto vlaky vezly polské občany do Francie, kde zrovna potřebovali levnou pracovní sílu do průmyslu a zemědělství. Samotný František měl za úkol pečovat o zdravotní stav a psychickou kondici všech cestujících. To ale bylo opravdu obtížné, protože někteří z nich nedostali povolení pro vstup do země. Filipovský proto už nikdy nevymazal z paměti vzpomínky na panikařící lidi, kteří umírali na sedadlech, pod koly vlaků, páchali sebevraždy nebo byli zabiti přímo před jeho očima.

Filipovský se však nesetkal pouze se smrtí, ale také s novými životy, protože v polních podmínkách asistoval i u porodů. Po několika asistencích už byl dokonce schopný odrodit malého člověka sám. Vzpomínky na toto období si ale nechával dlouho pro sebe a svěřil se s nimi až před svou smrtí, protože nechtěl, aby toto strašlivé období, kdy ve světě vládl propastný rozdíl mezi střední a nejchudší vrstvou, upadlo v zapomnění.

Herecká kariéra Františka Filipovského

Svou hereckou kariéru František Filipovský odstartoval v roce 1931. Vynikal hudebním i fyzickým nadáním, které doplňoval svébytným komickým stylem. Díky tomu ho diváci mohli potkávat na jevišti smíchovského Švandova divadla, divadla Uranie i v činohrách Národního divadla. Od 50. let hostoval i v Semaforu nebo Viole. Na filmové scéně prorazil o rok později a fanoušci ho mají nejvíce zapsaného díky rolím šprta či podlejzáka v komediích Škola, základ života či Cesta do hlubin študákovy duše.

V roce 1937 se oženil se svou partnerkou Hildou, která mu na svět přivedla prvorozenou dceru Pavlínu. O osm let později, přesně v květnu roku 1945, se jim narodil i syn Jan.

Po válce byl velmi žádaným a dostával se k významným rolím. Zářil v nich po boku velkých osobností, jakými byli Oldřich Nový, Jan Werich, Ladislav Pešek, Jaroslav Marvan či Vladimír Menšík Filipovský měl dokonce i svého dvojníka pro zájezdová představení, jenž občas zaskakoval i jako jeho dubl v některých filmových záběrech.

Jednou z jeho nejvýraznějších rolí je postava inspektora Mrázka ze seriálu Hříšní lidé města pražského. Jeho hlas se uplatnil i v rozhlase a televizi, kde dokonce zahajoval historicky první vysílání Československé televize.

František Filipovský jako Louis de Funés

Velmi se však proslavil i tím, že daboval Louise de Funése, jehož originální hlas zná jen málokdo z českých diváků. Zato hlas Filipovského, jehož dabérský výkon byl v tomto případě zkrátka nezapomenutelný, pozná hned každý. Svůj hlas ovšem propůjčil i několika dalším skvělým hercům a dokonce je po něm pojmenována Cena Františka Filipovského za nejlepší dabing, která se udílí v jeho rodné Přelouči. On samotný měl ale o svém hlasu daleko horší mínění a všechny pocty, které se mu dostávaly, upřímně odmítal.

Na televizních obrazovkách se divákům naposledy ukázal v roce 1990 v seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše, kde se objevil jako Blekota. Poté ho zasáhla mozková mrtvice, která oblíbeného herce a dabéra připravila o hlas. Filipovský ale tuto krutou ránu osudu zvládl s grácií, pořád se usmíval a říkal, že se svou ženou se uměl dorozumět i beze slov. V roce 1993, tedy tři roky po prodělané mrtvici, tento svět ale opustil. Bylo mu 86 let.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy