Před 50 lety byl zavražděn Martin Luther King: Velký muž, který měl sen
Za vraždu Martina Luthera Kinga byl sice odsouzen uprchlý trestanec James Earl Ray, který se k činu okamžitě přiznal, záhady kolem jeho smrti ale nebyly dodnes vyřešeny. Ray se totiž ihned doznal, následně ale vše popřel. Mnozí nedokáží uvěřit tomu, že by neznámý trestanec dokázal bez pomoci jednat na vlastní pěst – uprchnout z věznice, naplánovat celou vraždu a ještě k tomu oklamat Kingovu ochranku.
King byl známým bojovníkem proti rasové diskriminaci. Jeho poslání začalo už v mládí, kdy se rozhodl stát se reverendem baptistické církve. Byl nespokojený s přetrvávajícími prvky rasové diskriminace, což ho přivedlo jako jednoho z nemnoha vysokoškolsky vzdělaných Afroameričanů k veřejnému vystupování za občanská práva.
Jeho proslulý projev začínající slovy „I Have a Dream“ popisoval, jak by mohla společnost vypadat bez rasových rozdílů. A byl úspěšný. Zhruba rok po projevu, který naživo u Lincolnova washingtonského památníku vyslechlo kolem čtvrt milionu lidí, podepsal tehdejší prezident Johnson zákaz diskriminace v otázkách zaměstnání a vzdělání.
King byl za svou angažovanost v otázkách rovnoprávnosti amerických občanů oceněn. Ve svých 35 letech se stal nejmladším držitelem Nobelovy ceny míru.
Slavný řečník měl ale kromě řady obdivovatelů i své odpůrce. Mezi ně se řadil například tehdejší šéf CIA Edgar Hoover. Podle něj King usiloval o komunistický převrat, a proto by v roce 1963 měsíc odposloucháván. Na žádné nekalosti se ovšem nepřišlo. Za svou činnost byl dokonce několikrát zatčený a přežil nejeden pokus o atentát. Častokrát musel čelit násilí, on sám ho ale jako prostředek boje odmítal.
Když v dubnu roku 1968 King přijel do Memphisu v Tennessee, kde se měl postavit za utiskované provozovatele technických služeb, čekala ho tam smrt. Byl zavražděn během svého projevu na motelovém balkoně. Jeho vražda vedla k vypuknutí velkých nepokojů v šedesáti městech v USA a jeho pohřbu se zúčastnilo více než 300 tisíc lidí.