Před 84 lety se Adolf Hitler jmenoval vůdcem: Jak přesně se největší masový vrah světových dějin dostal k moci?
Mnoho lidí si klade otázku, jak se Adolf Hitler, nedostudovaný syn státního úředníka, stal osobou, která zmanipulovala davy a způsobila smrt milionů lidí. Odpověď je podle historiků jasná - Hitler byl dobrým řečníkem a jeho tvrzením o budování nového národního společenství uvěřili i ti nejostražitější. Cestu na vrchol mu usnadnila i situace po první světové válce a hospodářská krize
Hitler se svým způsobem projevil i jako dobrý psycholog - podařilo se mu pomocí zdánlivého zájmu přesvědčit lid, aby se vzdal své svobodné vůle ve prospěch sociálních výhod. Podařilo se mu to zejména díky tomu, že se sám před první světovou válkou ocitl bez financí a smýšlení nižších vrstev obyvatelstva znal tedy velmi dobře.
Rodák z rakouského Branau se stal předsedou Nacionálně socialistické dělnické strany Německa, která byla po pokusu o puč v roce 1923 zakázána. Tehdy skončil Hitler ve vězení, kde ale místo pěti let pobyl jen rok.
O rok později obnovil NSDAP - začal lákat voliče a označovat Židy za vnitřní nepřátele. Už v roce 1933 byl jmenován říšským kancléřem a začal konat podle svého přesvědčení, jímž ovlivnil nespočet svých stoupenců. Rok nato, po smrti prezidenta Hindenburga, v srpnu 1934 stanul Hitler jako jediný vůdce a říšský kancléř s konečnou platností v čele Německa.
Následný průběh dějin je bohužel notoricky známý - v březnu 1938 zabral Rakousko, poté české pohraničí a o rok později vtrhl do Polska. Poté proběhla okupace téměř celé Evropy, masakry civilních obyvatel a cílené vyhlazování Židů.
Ačkoliv bylo na nacistického vůdce spácháno několik atentátů, žádný se nesetkal s úspěchem. Svět Hitler opustil až 30. dubna 1945 po sebevraždě v berlínském bunkru.