Před 99 lety zemřel Milan Rastislav Štefánik: Smrt spoluzakladatele Československa stále budí vášně
Milan Rastislav Štefánik byl velkou osobností politického i vědeckého života. Vedl velmi pestrý život, a to i přesto, že jej trápilo onemocnění žaludku a nervové potíže – kvůli tomu ho také odmítli při odvodu do války.
Procestoval celý svět od severní Afriky po Sibiř a Tahiti. Pracoval jako asistent astrofyzika, učinil mnoho objevů, byl skvělým diplomatem a politikem Bojoval jako stíhač na západní frontě a v Srbsku. Intervenoval ve prospěch českých dobrovolníků roty „Nazdar“ a mimo jiné podporoval československý zahraniční odboj. Zajistil také významné audience pro T. G. Masaryka u francouzských státníků.
Od roku 1917 byl místopředsedou Československé národní rady v Paříži. Ve prospěch československého odboje se angažoval i v Itálii, Rumunsku, Rusku, Velké Británii a USA.
V roce 1918 uzavřel v Itálii dohodu o utvoření československé armády a podílel se na jejím vzniku. Ještě tentýž rok odjel v hodnosti francouzského generála k československým legiím na Sibiř, kde provedl jejich reorganizaci, a o rok později se vrátil do Evropy a chystal se v Československu převzít funkci ministra války. S jeho životem je spojeno několik zajímavých příběhů a s jeho smrtí zase mnoho záhad a nejasností.
Štefánik se v roce 1919 vracel z Itálie na rodné Slovensko, kde už dlouhé roky nebyl. Společně s vojenským pilotem a radiotelegrafistou se vydali z italského letiště Campoformido do bratislavských Vajnor. Tam ovšem nikdy nedoletěli. Stroj se zřítil téměř před cílem na okrajovou část obce Most pri Bratislave u Ivanky pri Dunaji. Štefánikovi spolucestující zahynuli v letadle, on byl nalezen mimo něj. Vše nasvědčuje tomu, že z letadla vyskočil.
Neštěstí, při kterém vědec a politik zahynul, nebylo nikdy dostatečně vysvětleno. Ví se, že stroj padal kolmo k zemi, a svědci, kteří pád viděli, mluvili o výbuchu na obloze. Mnozí také hovořili o střelbě, kterou zaslechli, ale těmto verzím nikdo nepřikládal důležitost. Další spekulace hovoří o tom, že letadlo sestřelili Maďaři, někteří historici přišli i s myšlenkou atentátu. Oficiální stanovisko mluví o technické chybě nebo změně počasí. Jednoznačné vysvětlení úmrtí tak významné osobnosti ale dodnes neexistuje. Štefánikovi bylo v době jeho smrti pouhých 39 let. Veřejný pohřeb se konal 10. května v Bratislavě.