Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Před 99 lety zemřel Milan Rastislav Štefánik: Smrt spoluzakladatele Československa stále budí vášně

Před 99 lety zemřel Milan Rastislav Štefánik: Smrt spoluzakladatele Československa stále budí vášně
Zdroj: facebook.com
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Generál, politik, diplomat, astronom. Tím vším byl Milan Rastislav Štefánik, od jehož smrti dnes uplyne 99 let. Jeden ze zakladatelů Československa zahynul po pádu letadla nedaleko slovenského města Ivanka pri Dunaji při návratu z Itálie, havárii ale dodnes nikdo zcela neobjasnil.

Milan Rastislav Štefánik byl velkou osobností politického i vědeckého života. Vedl velmi pestrý život, a to i přesto, že jej trápilo onemocnění žaludku a nervové potíže – kvůli tomu ho také odmítli při odvodu do války.

Procestoval celý svět od severní Afriky po Sibiř a Tahiti. Pracoval jako asistent astrofyzika, učinil mnoho objevů, byl skvělým diplomatem a politikem Bojoval jako stíhač na západní frontě a v Srbsku. Intervenoval ve prospěch českých dobrovolníků roty „Nazdar“ a mimo jiné podporoval československý zahraniční odboj. Zajistil také významné audience pro T. G. Masaryka u francouzských státníků.

Od roku 1917 byl místopředsedou Československé národní rady v Paříži. Ve prospěch československého odboje se angažoval i v Itálii, Rumunsku, Rusku, Velké Británii a USA.

V roce 1918 uzavřel v Itálii dohodu o utvoření československé armády a podílel se na jejím vzniku. Ještě tentýž rok odjel v hodnosti francouzského generála k československým legiím na Sibiř, kde provedl jejich reorganizaci, a o rok později se vrátil do Evropy a chystal se v Československu převzít funkci ministra války. S jeho životem je spojeno několik zajímavých příběhů a s jeho smrtí zase mnoho záhad a nejasností.

Štefánik se v roce 1919 vracel z Itálie na rodné Slovensko, kde už dlouhé roky nebyl. Společně s vojenským pilotem a radiotelegrafistou se vydali z italského letiště Campoformido do bratislavských Vajnor. Tam ovšem nikdy nedoletěli. Stroj se zřítil téměř před cílem na okrajovou část obce Most pri Bratislave u Ivanky pri Dunaji. Štefánikovi spolucestující zahynuli v letadle, on byl nalezen mimo něj. Vše nasvědčuje tomu, že z letadla vyskočil.

Neštěstí, při kterém vědec a politik zahynul, nebylo nikdy dostatečně vysvětleno. Ví se, že stroj padal kolmo k zemi, a svědci, kteří pád viděli, mluvili o výbuchu na obloze. Mnozí také hovořili o střelbě, kterou zaslechli, ale těmto verzím nikdo nepřikládal důležitost. Další spekulace hovoří o tom, že letadlo sestřelili Maďaři, někteří historici přišli i s myšlenkou atentátu. Oficiální stanovisko mluví o technické chybě nebo změně počasí. Jednoznačné vysvětlení úmrtí tak významné osobnosti ale dodnes neexistuje. Štefánikovi bylo v době jeho smrti pouhých 39 let. Veřejný pohřeb se konal 10. května v Bratislavě.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy