Před popravou donesl ženě růže s černou stuhou: Nesrovnalosti v přiznání čističe z Karlova mostu
Psal se rok 1999 a Miloslav Černý (49) se rozváděl se svou manželkou Dagmar (†27). Tu nakonec i s jejím milencem Lubošem (†30) připravil o život. Vrchní soud mu za dvojnásobnou vraždu o rok později zmírnil 20letý trest a za mříže ho poslal na 17 let. Podrobnosti, které tehdy zazněly během původního řízení u Krajského soudu v Táboře, však čistič z Karlova mostu ve své zpovědi zapomněl zmínit.
„Shodou okolností se stalo to, že jsem na místě, kde se to nedalo očekávat, potkal ji a jejího milence. Emočně jsem to nezvládl a oba jsem je zastřelil,“ řekl Černý webu idnes.cz. Jenomže ve skutečnosti na ni čekal s revolverem před bytem, ve kterém dlouhodobě s Lubošem žila. Dokonce tam měla nahlášený trvalý pobyt. Kromě zbraně u sebe měl i tři modré růže s černou stuhou.
Soudce Jiří Bernát měl v rukou i další svědectví, které ještě před zmírněním trestu hovořily v Černého neprospěch. Den před vraždou se nedostavil k rozvodovému stání, místo toho vyrazil na střelnici. „Jeho počínání svědčilo o tom, že se chladnokrevně připravuje na vraždu,“ byl přesvědčen soudce.
Hřib: Jeho minulost nic nemění
Pražský primátor Zdeněk Hřib (za Piráty) chce s Černým navázat spolupráci, připraví spolu workshop. Že vraždil, na plánech nic nemění. „Pan Černý si svůj trest odpykal a v současné době přináší společnosti užitek,“ řekl Hřib webu idnes.cz. „Potěšilo mě, že jsem byl kontaktován panem primátorem, abychom jim pomohli a zúčastnili se workshopu o moderním odstraňování graffiti," raduje se Černý.
Střelil se jen do brady
"Sám jsem si prostřelil hlavu. To, že jsem dnes tady naživu, by někdo mohl nazvat shodou náhod. Já říkám, že pánbůh má pro mě ještě nějakou práci, proto mě nechal na světě,“ tvrdil Černý o osudném dnu. I tohle tvrzení vyvrací Bernátova slova z roku 2000. „Vždyť se střelil jen do špičky brady a ze zranění byl brzy vyléčen," řekl tehdy soudce.
Přitěžující okolností pro Černého byl i způsob, jakým manželku zabil. Nejprve ji střelil do týla, potom ještě jednou do spánku. Zemřela o den později v nemocnici. "Obžalovaný svou ženu fakticky popravil, když po první ráně už ležela na zemi," prohlásil Bernát.
Seděl postupně v Českých Budějovicích, Brně, Valdicích a Ruzyni. Ze 17 let si odseděl 11 a půl, na svobodu se dostal v únoru 2012. Žije v Praze, ale krátce pobýval i ve Velké Británii.
Navzdory nesrovnalostem mezi zpovědí Černého a tím, co zaznělo z úst soudce Bernáta, svého hrůzného činu lituje. "Ublížil jsem strašně moc lidem, a nejsou to jen nejbližší rodiny, moje, jejich, ale i všichni moji známí. Ano, jsem velký darebák, který v životě spáchal dvojnásobnou vraždu a jsem za ni plně odpovědný,“ říká Černý, kterého čeká setkání s primátorem Zdeňkem Hřibem (za Piráty). Ten s ním chce uspořádat workshop o odstraňování graffiti a v jeho minulosti problém nevidí.