Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Předvolební kampaň z velké části platí evropský daňový poplatník. Politici o tom mlčí

Ministr Karel Havlíček v červenci 2021 při otevírání nového úseku dálnice D6 okolo Lubence.
Zdroj: Twitter Karla Havlíčka
VOLBY 2021

Vládní politici se před volbami chlubí výsledky, které ve skutečnosti z větší části zaplatila Evropská unie. Tedy přesněji - daňoví poplatníci bohatých evropských států. Nejde přitom o “drobné”, ale často o miliardy. Tady jsou ty nejkřiklavější případy, kdy politici evropské peníze “zapomněli zmínit”.

Téměř to vypadá, jako by vládní politici hráli s Evropskou komisí před volbami na sociálních sítích hru na schovávanou. Vypadá to následovně: Ministr se vyfotí u nějakého obřího projektu, načež Komise příspěvek doplní upřesněním, že většinu zaplatil evropský rozpočet - tedy daňoví poplatníci bohatých členských států, kteří do něj přispívají více než my.

Typicky jde o velké a ekonomicky náročné stavby, na které bychom u nás jen těžko hledali pouze vlastní prostředky. Peníze z kapes nizozemských důchodců, španělských zdravotních sester či rakouských prodavaček tak putovaly třeba na modernizaci dálnice D1, kde koncem týdne nechyběl ani premiér Andrej Babiš. EU přispěla 80 procenty nákladů na většinu úseků, celkem šestnácti miliardami korun. Evropské daňové poplatníky ani jejich zástupce na stříhání pásky nikdo nepozval.

Evropa přitom do ČR finance neposílá ze soucitu - v jejím zájmu je, aby se Česko jako partner ekonomicky rozvíjelo a třeba naše silnice nezůstaly na úrovni Botswany nebo Svazijska, jak nedávno upozornila studie Světového ekonomického fóra, kterou si můžete přečíst zde.

Nejde ale jen o silnice či dálnice. Politici se fotí všude, kde se stříhá páska - například při otevírání nových nemocničních pavilonů, podchodů a obchvatů, ale i různých projektů ochrany přírody, železničních spojení nebo předávání profesionálního vybavení. Nejspíš sází na to, že lidé o skutečných zdrojích peněz nic moc nevědí.

Většina peněz jde z EU

Největším hříšníkem je patrně dvojministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček, který informace o evropském financování “zapomíná” až podezřele často. Nejde přitom jen o nějaké “drobné” - například na jeho oblíbené obchvaty Evropa Česku přispívá z 85 procent.

“Investujeme jako nikdo před námi. A je to vidět,” pochlubil se ministr na Twitteru při otevření železniční trati Rokycany - Praha. Jenže Komise jeho samochválu zhatila upřesněním, že dokonce celá rekonstrukce této trati včetně ejpovického tunelu byla podpořena z fondů EU, konkrétně částkou více než tři miliardy korun.

Ministerstvo se v těchto případech většinou hájí, že v příspěvku na zmínku o EU nebylo místo. Správa železnic si však na sociálních sítích ve stejné době místo pro férové přiznání evropských zdrojů prostor našla.

Pozadu ve hře na schovávanou evropských peněz nezůstává ani premiér Andrej Babiš, který na Twitteru nedávno napsal, že jeho vláda “prostě postavila” obchvat Roudnice. I na ten však EU přispěla 85 procenty. Výhradní zásluhy si nedávno připsal i za investice v Psychiatrickém pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň: 268 milionů Kč z celkových 457 milionů Kč přitom pocházelo z evropských peněz, tedy více než polovina.

Kdo evropské fondy přiznává?

Ostatní politiky od skutečně velkého faux pas chrání nejspíše to, že jejich projekty zdaleka nejsou tak fotogenické jako ty od ministra Havlíčka. Ale třeba ministr vnitra Jan Hamáček rád předává policistům a hasičům nejrůznější vybavení. Z evropských peněz přitom policie pořídila 711 kusů techniky a majetku, z toho 643 služebních dopravních vozidel.

Naopak docela poctivý je ministr Lubomír Zaorálek, který evropské fondy na podporu kultury a památek občas zmíní. A vysvědčení vládě trochu napravuje i ministr školství Robert Plaga nebo ministryně Klára Dostálová.

Co neumí nebo nechtějí dělat politici, však nedávno bravurně zvládlo Biskupství plzeňské, které na katedrálu sv. Bartoloměje v Plzni vyvěsilo obří ceduli: “Bez podpory EU ve výši 95 procent nákladů bychom naši katedrálu neopravili. Děkujeme.”

Informace o tom, co všechno je v Česku hrazeno z evropských peněz, si může každý jednoduše najít na stránce DotaceEU - Kde fondy EU pomáhají.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy