Přehled nejšílenějších světových festivalů. Neuvěříte, jakými způsoby jsou lidé na světě schopni slavit!
Španělsko - La Tomatina
Španělsko je hodně bláznivá země, plná opálených horkokrevných lidí a o festivaly tam rozhodně není nouze. Jedním z nejznámějších je La Tomatina, tedy legendární rajčatová bitva. První La Tomatina proběhla v roce 1945. Podle některých tehdy parta kluků na náměstí rozbila výlohu zelinářství a na majitele zaútočila jeho vlastními rajčaty. Jiní mluví o potrestání mizerného muzikanta hozením po něm několika rajčaty. Ať tak, nebo tak (ani sami místní v tom nemají jasno), od té doby se koná festival každoročně. Vždy čtvrtou srpnovou středu a spotřebuje se na něj deset tun rajčat. V Buñolu, kde se bitva koná, žije trvale devět tisíc obyvatel, ale na La Tomatinu do města přijíždí dalších třicet tisíc rajčatové bitky chtivých turistů z celého světa.
Thajsko - Songkran
Pokud byste měli chuť polívat bezhlavě vodou každého, koho potkáte, tak na tenhle festival si ještě bez problémů stíháte rezervovat letenku. Koná se v Thajsku a tentokrát žádná rajčata, ale obyčejná voda. Jde o oslavu nového lunárního roku. Letos připadá na 13. 4. Tradiční cákání vody je považováno za symbol smytí všeho zlého z člověka. Někdy je voda navoněna bylinkami, takže kromě toho, že budete čistí, nebudete smrdět.
Jižní Korea - Beryeong
Festival plný bahna pořádají v Beryeongu, městě asi 200 km jižně od Soulu v Jižní Korei. Bahenní festival byl poprvé představen v roce 1998 a původně byl koncipován jako marketingový nástroj pro beryeongskou bahenní kosmetiku. Po dobu festivalu si užijete kompletní bahnění, jakým způsobem je libo. K dispozici je na festivalu mnoho atrakcí, které jsou postaveny v pobřežní oblasti Daecheon. Patří mezi ně bahenní bazén, skluzavky, bahenní vězení nebo soutěž v lyžování, samozřejmě jak jinak než na bahenním kopci.
USA - Podvodní hudební festival
Tento rok bude 31. výroční opravdu zvláštního festivalu, který se koná na Floridě. Podvodní hudební festival proběhne 11. 7. 2015. Bill Becker, zakladatel, koordinátor a hudební ředitel UMF, začal pořádat koncerty pod vodu jako způsob, jak zvýšit povědomí o zachování vzácných korálů, které se v místě vyskytují. Jedná se o jediný žijící korálový bariérový útes v Severní Americe. Celou akci přenáší místní rádia a vybírají se takové songy, které mají něco společného s mořem, tedy například Beatles a jejich "Žlutá ponorka."