Přehled opatření v nouzovém stavu: Zakázali zpívání, co všechno ještě může nastat
Nouzový stav bude platit od pondělka na 30 dní. Vláda ho ale v případě potřeby může ještě prodloužit. Už nyní je jasné, že se v pondělí uzavřou střední školy v regionech, které jsou na semaforu oranžové nebo červené. Na základních a mateřských školách pak bude zakázána hudebka a tělocvik. Ten bude nahrazen pobytem venku.
Výrazného omezení se kvůli koronaviru dočkají i akce. Ve vnitřních prostorech mají být do deseti účastníků, v těch venkovních pak do dvaceti. K omezení dojde i na svatbách, kterých se může účastnit maximálně 30 lidí. To ale začne platit až 19. října. Omezení se nevyhnou ani hospody. U jednoho stolu bude moct sedět maximálně šest lidí.
Na sportovní akce pak nebudou moct fanoušci, nicméně svazy organizované soutěže budou fungovat i nadále, včetně těch amatérských. Stopku naopak dostanou opery, muzikály a koncerty, prostě vše, kde se zpívá. To je zakázané i na bohoslužbách. Klasická divadla a kina by ale měla fungovat, nicméně budou omezena na 500 diváků. Zrušeny jsou i přestávky.
Co může nastat v nouzovém stavu
Uzavření hranic
Vláda pak podle potřeby bude díky nouzovému stavu reagovat na vývoj událostí spojených s koronavirem. Může tak například dojít k zavření hranic, jako tomu bylo na jaře. Podle Prymuly by k tomu nemělo dojít, ale už nyní mají Češi výrazně omezené cestovaní do ostatních zemí, které mají Česko zařazené do rizikové zóny.
Omezení kontaktu
Během nouzového stavu může také dojít k výraznému omezení kontaktu. To by se podle Prymuly mělo týkat především volnočasových aktivit. Zároveň se vláda bude snažit omezit množství lidí v provozovnách a nákupních centrech, ve kterých sice lidé budou moct nakupovat, shromažďování ale bude zakázané. Proto se nejspíš opět uzavřou odpočinkové zóny v nákupních centrech.
Omezení shromáždění
V ohrožení je i právo na pokojné shromáždění či stávku, které je zaručeno Listinou základních práv a svobod. Nouzový stav totiž obojí umožňuje zakázat, což už Češi pocítili na jaře, kdy došlo k zákazu či omezení na náboženských, kulturních nebo sportovních akcích.
Možnost vyhlášení evakuace i karantény
Nouzový stav pak dává vládě pravomoc vyhlásit evakuaci nebo například zakázat přístup do některých oblastí. V případě, že se tedy rozšíří koronavirus například ve městě nebo vesnici, může ji vláda dát do karantény, jako tomu bylo na jaře v případě Uničova.
Armáda pro civilní účely
Vláda pak díky nouzovému stavu může povolat do akce i armádu pro civilní účely. To samé platí pro hasiče nebo policisty. Na jaře byli například vojáci povoláni na hranice, nebo spolu s hasiči rozváželi zásoby a desinfekci. V případě potřeby pak může být armáda doplněna na základě branné povinnosti.
Vyhlášení pracovní povinnosti
Mezi další možnosti vlády patří i vyhlášení pracovní povinnosti. To znamená, že vláda může v případě potřeby povolat na pomoc občany, a to tam, kam to bude třeba. To samé mohou zákonodárci požadovat i po firmách, které mohou využít k rozvozu, výrobě a dalším věcem. Stejně tak může být firmám nařízeno, aby předzásobili konkrétní skupiny, jako například seniory.
Zjednodušené výběrové řízení
Podobně jako tomu bylo na jaře, i tentokrát bude moct vláda postupovat podle zjednodušeného výběrového řízení v případě nákupů i zadávání veřejných zakázek. "Pouze nouzový stav podle krizového zákona umožňuje využít výjimek ze zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek," řekl ministr Jan Hamáček na jaře.
Povolání lékařů
Nouzový stav zároveň umožní flexibilní manipulaci s lékaři, kteří tak mohou být povoláni mimo své pracoviště nebo i na jiná oddělení, vždy jim ale musí být zajištěný dohled. Do akce mohou být povoláni i medici, studenti lékařských fakult a zdravotnických oborů a cizinci s lékařskou či zdravotnickou kvalifikací. Lékaře a zdravotníky je pak povolat i přesto, že mají dovolenou.
Přísnější tresty
Po celou dobu nouzového stavu pak platí zpřísněné tresty. Lidé, kteří na jaře například ukradli pár housek, dostávali několik let vězení. Znásobené tresty platí i za šíření poplašných zpráv.