Přelomové brýle pro virtuální realitu: Pomohou ve zdravotnictví i ve vzdělávání
Zatímco virtuální realita (VR) zobrazuje neexistující prostředí, ta rozšířená (AR) doplňuje reálné prostředí o virtuální objekty. Obě mají nesporné výhody, a právě proto se už dnes stávají běžnými nástroji v mnoha profesích. Šetří totiž peníze i čas.
Firma Rebel&Glory přišla se softwarem pro virtuální i rozšířenou realitu. "Umožňují za zlomek ceny vyzkoušet funkčnost navrhovaného řešení před jeho realizací - zažít ho tak, jako kdyby už existovalo. Zároveň je možné udělat úpravy a varianty," zdůvodňuje jejich užitečnost zakladatelka Rebel&Glory Gabriela Teissing.
Oblastí využití brýlí je vskutku nepočítaně. Pomohou při urbanistických řešeních i v průmyslu a výrobě, navíc ušetří čas i při práci v terénu. Technologie totiž funguje na bázi přenosu obrazu a pokynů, k používání stačí tablet nebo telefon. Pracovník tak má pokyny přímo v brýlích. Efektivita se zvýší až o 30 procent, na výrazně nižší riziko chyb nehledě.
Ohromným pomocníkem jsou brýle i ve studiu či tréninku. Díky tomu, že se člověk do problematiky aktivně zapojí, si znalosti a dovednosti osvojí daleko lépe. To stejné platí i pro zdravotnictví, kdy simulační výcvik omezí riziko, že dojde k újmě na zdraví skutečného pacienta. Lehce se s brýlemi dá bojovat i proti psychickým poruchám, jako jsou fobie, deprese, posttraumatický syndrom, ale i závislosti.
Vizualiace zprostředkované technologií firmy Rebel&Glory už pomohly společnosti IKEA při řešení architektonického návrhu interiéru obchodního domu, návrhu food courtu pro nákupní centrum na Zličíně a při mnohých dalších projektech.