Přeplněné nemocnice v Gaze: Město je pod tlakem válečného konfliktu i koronaviru
Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. „Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách – na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění,“ uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá
Od začátku bojů již uplynul týden. Palestinci v enklávě čelí neustálým izraelským náletům, zatímco Izraelci před raketami z Gazy prchají za zvuku sirén do krytů.
Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. V enklávě, která má zhruba dva miliony obyvatel, je 13 nemocnic a 54 klinik. Aš-Šifá je největší a počet lůžek intenzivní péče nyní zdvojnásobila na 32. Celá nemocnice přitom disponuje 750 lůžky a potýká se s nedostatkem léků a potřebného vybavení, což místní lékaři přičítají Izraelem vedené a Egyptem podpořené blokádě. Izrael tvrdí, že blokáda má zabránit vyzbrojování teroristů.
Nemocnice v Gaze přitom netrápí jen nedostatek léků. Začalo také docházet palivo pro generátory, na něž nemocnice spoléhají kvůli častým výpadkům proudu.
Izrael tvrdí, že cílem blokády není zablokovat léky a humanitární zboží pro Gazu s tím, že za jakýkoli nedostatek mohou činy Hamásu, který v Gaze vládne od roku 2007.
„Hamás vybudoval síť podzemních teroristických tunelů pod domovy Palestinců v Gaze, prostředky určené pro jejich zdraví a blaho přitom využil k rozšíření své teroristické mašinérie,“ uvedlo v pondělí na Twitteru izraelské ministerstvo zahraničí.
Hamás obvinění odmítá
Boje si dosud podle palestinských úřadů v Gaze vyžádaly přes 200 mrtvých a stovky zraněných, včetně těch, kteří skončili v troskách budov.
V Izraeli v důsledku raketových útoků zemřelo deset lidí a mnoho dalších bylo zraněno, přímo při zásahu raket či když se běželi schovat. Někteří jsou ve vážném stavu.
„Máme to teď moc těžké,“ řekla Racheli Malkaová, která žije ve městě Aškelon, jež leží severně od Gazy a čelí opakovaným raketovým útokům. „Doufám, že to rychle skončí,“ dodala Izraelka. V nedaleké synagoze, kterou poškodila raketa, Izraelci slavili židovský svátek šavuot.
Izraelská armáda tvrdí, že Hamás a další ozbrojenci z Gazy v uplynulém týdnu na Izrael odpálili zhruba 3150 raket. Izrael, Spojené státy a EU považují Hamás za teroristickou organizaci.
Podle Sachy Bootsmaové, šéfky pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) v Gaze, pandemie představuje pro tamní oslabený zdravotnický systém dodatečnou zátěž. „Již před covidem mohl být zdravotnický systém charakterizován jako křehký, protože má velmi staré vybavení, staré budovy, nedostatek řádně vyškoleného zdravotnického personálu a samozřejmě chronický nedostatek základních léků,“ uvedla.
Gaza od začátku pandemie informovala o zhruba 106.000 případech koronavirové nákazy, což představuje přibližně 5,3 procenta tamní populace. Po nemoci covid-19 podle místních úřadů zemřelo 986 lidí.
Zatímco Izrael patří k nejproočkovanějším zemím světa, jelikož obě dávky vakcíny proti covidu-19 tam dostalo zhruba 55 procent z 9,3 milionu obyvatel, Gaza zatím obdržela jen 110.000 dávek vakcíny, což stačí pro 55.000 lidí.
Jedno oddělení v aš-Šifě je stále označené jako „covidové izolační“. Nyní ale slouží jako jednotka intenzivní péče pro zraněné.
„Naléhavě potřebuje větší pomoc od mezinárodních a humanitárních organizací,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ašraf Kidra.
Sirény sanitek pro lidi žijící v okolí nemocnice představují další zdroj úzkosti v naprostém psychickém vypětí. „Dokud je slyšíme, víme, že to neskončilo,“ uvedl sedmapadesátiletý Karam Badr.
Lékařům se i přesto daří udržovat nemocnice v chodu. Podle Bootsmaové se omezené zdroje stále dostávají k těm, kteří je nejvíce potřebují. „Odolnost tohoto zdravotního systému je pozoruhodná,“ poznamenala.