Přestože ceny rostou, Češi si na Vánoce koupí více
Za lepším vývojem v Česku je rychlejší růst reálných mezd než na Slovensku. Zatímco v České republice rostly ve třetím čtvrtletí roku 2018 meziročně nominální mzdy o 8,5 procenta a o změnu cenové hladiny očištěné reálné mzdy o celých 6 procent, na Slovensku se ve stejném období nominální mzda meziročně zvýšila „jen“ o 6,1 %, reálná mzda rostla o 3,3 %.
Ve srovnání s rokem 2016 navíc Česku ještě pomohlo posílení koruny díky ukončení devizových intervencí ČNB. To se projevilo i na poklesu cen dováženého zboží. Kupříkladu značkový tablet s pamětí 32 GB je nyní v Česku o téměř 33 % levnější, než před Vánoci 2016. Na Slovensku je ten samý tablet levnější „jen“ o 27,5 %.
„Zatímco vloni Čechům pomohlo posílení koruny o téměř 6 % vůči euru, letos je meziročně kurz koruny slabší a proti roku 2016 pevnější jen o 4 %,“ konstatoval Patrik Mackových, hlavní analytik společnosti TopForex, která se mimo jiné zabývá obchodováním s měnami. „Mnohem důležitějším faktorem růstu životní úrovně tak byl v Česku růst mezd, který za poslední dva roky činil 15,8 %, v případě Slováků 11,6 %,“ doplnil Patrik Mackových.
To znamená, že slovenská modelová rodina pobírající průměrnou mzdu na Vánoce v roce 2016 vynaložila 57,3 % průměrného měsíčního příjmu, česká pak 51,1 %. V roce 2018 pak na Vánoce modelová rodina vynaloží 42,9 % na Slovensku a 35,5 % v České republice. Rozdíl mezi oběma zeměmi se tedy prohloubil ve prospěch ČR.
Následující tabulka zobrazuje seznam vybraných produktů a služeb a jejich cenový vývoj za poslední dva roky. Je zřetelné, že roste hlavně jízdné a maloobchodní ceny potravin. U dalšího spotřební zboží je růst mírnější, v případě elektroniky ceny klesají.
Metodika a zdroje
Rozhodli jsme se porovnat, kolik oslava svátků stojí rodiny v České republice a na Slovensku a srovnat toto s cenami Vánoc před dvěma lety. Naše modelová rodina se skládá z manželského páru se dvěma dětmi ve věku 11 a 13 let. Vytvořili jsme spotřební koš, který má představovat nákupy rodiny před svátky. V tomto koši jsou zahrnuty jednak potraviny pro Štědrý večer, dále suroviny na výrobu vánočního cukroví, jednoznačně nejdražší položku pak tvoří dárky. Ceny všech položek, mimo iPadu, ve spotřebním koši jsou z české a slovenské verze e-shopu velkých maloobchodních řetězců, respektive akčních letáků.
Rodina také pojede 25. 12. navštívit příbuzné, vybrali jsme dvě přibližně stejně vzdálené destinace, Slováci pojedou z Bratislavy do Banské Bystrice, Češi z Prahy do Brna. Obě rodiny pojedou se státním dopravcem druhou třídou. Uvedené ceny jsou bez slev, s výjimkou slev, které trvají až do Štědrého dne, dlouhodoběji zlevněné položky jsou označeny v tabulce hvězdičkou.
Prosté srovnání cen však samo o sobě nestačí, je nutno porovnat náklady s příjmy rodiny. Průměrná měsíční mzda na Slovensku byla v roce 2016 889 EUR, což bylo 24 025 Kč a v České republice 27 220 Kč . V roce 2018 pak na Slovensku 992 EUR, což je 25 693 Kč a v České republice 31 516 Kč.
Když se podíváme na celkové srovnání, tak vidíme že cena spotřebního koše klesla více v České republice než na Slovensku, a to i přes větší růst mzdy. Jedním z důvodů pro to může být posilování koruny vůči euru v posledních dvou letech. Obecně řečeno, silnější koruna by měla znamenat levnější zboží dovážené z ciziny, zlevnění by se tak mělo týkat hlavně elektroniky.