Prezident Václav Havel by měl 85 let. Dagmar Havlová si popularitu musela vybojovat, pak ji lidé milovali
Je tomu už téměř deset let, co zemřel bývalý prezident Václav Havel. Ten by přitom dnes oslavil své pětaosmdesáté narozeniny. Vzpomínat na něj bude celý národ i jeho bývalá manželka Dagmar Havlová, se kterou byl dlouhých patnáct let.
Prezident Václav Havel se narodil v roce 1936 v Praze. O tři roky později vypukla druhá světová válka, během níž byl Havel na Českomoravské vrchovině. Po válce chodil na internátní školu v Poděbradech, na které se seznámil i s Milošem Formanem.
Václav Havel byl několikrát odsouzen
Poté, co se škola zrušila, byl v učení jako chemický laborant a vzhledem ke komunistickému režimu následně působil na ekonomické fakultě ČVUT. Na FAMU nesměl, po vojně ale začal pracovat coby jevištní technik pro Divadlo ABC a Divadlo Na zábradlí.
První text mu vyšel v roce 1955 v časopise Květen a o čtyři roky později napsal premiérovou hru Rodinný večer. Taky začal dálkově studovat DAMU a rozvíjel svůj tvůrčí talent.
Po pražském jaru nesměl v Československu hrát ani vydávat nová díla. Úspěch měl však za hranicemi a otevřeně bojoval proti komunistickému režimu. Byl jedním z prvních mluvčích Charty 77, ovšem nakonec byl režimem odsouzen za poškozování zájmů republiky na čtrnáct měsíců - nepodmíněně.
Následně vyfasoval ještě několik dalších měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 1979 byl nepodmíněně odsouzen za podvracení republiky na čtyři a půl roku.
O tři roky později ale začal trpět opakovanými zápaly plic a v roce 1983 byl ze zdravotních důvodů propuštěn do domácího vězení. Byl zatčen taky během Palachova týdne a pak ještě v roce 1989.
Václav Havel prezidentem
Ve stejném roce se zúčastnil založení Občanského fóra a 29. prosince téhož roku byl zvolen prezidentem Československa. Následně pokračoval i jako prezident České republiky a tuto funkci vykonával až do roku 2003, kdy ho vystřídal Václav Klaus. O čtyři roky později napsal drama Odcházení a 18. prosince roku 2011 tehdy pětasedmdesátiletý Havel zemřel na následky dlouhodobých zdravotních problémů na Hrádečku na Trutnovsku.
Ženy Václava Havla
Během jeho života stály po jeho boku i významné ženy. Havel se poprvé oženil s Olgou Havlovou, rozenou Šplíchalovou. Seznámili se v Divadle Na zábradlí, kde oba pracovali a po jedenáctí letech známosti se konala veselka.
Olga Havlová, která hýřila přímostí a odvážností, byla po boku Václava velmi oblíbenou první dámou. Stála vedle něj v dobách, kdy ho pronásledoval komunistický režim, i po sametové revoluci, o svou roli však nikdy nestála. To ale neznamená, že svou pozici nedokázala využít - zaměřila ji na pomoc potřebným.
Jenže pak Olga vážně onemocněla. Václav se jí snažil být velkou oporou, ale už v době, kdy byl ještě ženatý, se poprvé setkal i s Dagmar Veškrnovou, s níž ho seznámil Jiří Suchý při oslavách třiceti let Semaforu.
Nebylo žádným veřejným tajemstvím, že vzplanutí v očích pana prezidenta ne vždy patřilo jen jeho manželce. Ta už věděla, že její život spěje ke konci, a kladla mu na srdce, aby po její smrti nezůstal sám. Olga Havlová nakonec v nedožitých 63 letech podlehla rakovině a její manžel Václav Havel se rok nato znovu oženil.
„Nastoupila jsem po velmi oblíbené paní Olze na její místo. A to lidi nadzdvihlo ze židle, ale zároveň si asi neuvědomili, že člověku je smutno o samotě a šedesátiletý člověk ještě chce žít s láskou. Láska je dar a je zázrak, když nás potká,“ řekla Dagmar Havlová, kterou do té doby znal národ jen jako oblíbenou herečku.
Trvalo velmi dlouho, než se lidé smířili s tím, že prezident tak brzy překonal ztrátu své ženy. Dagmar Havlová vstoupila do prostředí, kde v té době nebyla žádaná, což ji hodně trápilo.
Veřejnost jí dokázala odpustit až v prosinci roku 1996, kdy prezident těžce onemocněl a díky její starostlivosti a neustálé péči mu byl včas objeven nádor, o kterém lékaři do té doby neměli ani ponětí.
Společnou a hlubokou lásku, kterou si před veřejnosti museli vybojovat, si užívali patnáct let. Pak se pár musel nadobro rozloučit.