Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Při budování komunismu nás držely nad vodou pohádky! Tyhle večerníčky jsme prostě milovali!

Maxipes Fík
Zdroj: pinterest.com
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
Všichni máme rádi pohádky s dobrým koncem. A i když všichni víme, že před rokem 1989 to žádná krásná doba rozhodně nebyla, tak tehdejší pohádky jsme milovali všichni. Večerníček nás držel nad vodou a tak krásně nás uspával. Dnešní děti toto bohužel neznají. Pokémoni a Spiderman mají bohužel dneska zelenou. Není to ale škoda?

Večerníček je pro mnohé z nás symbolem našeho dětství. Bez něj by to usínání za komunistů prostě nebylo ono.

Autorem postavičky je malíř Radek Pilař. Hudbu znělky vytvořil Ladislav Simon. Legendární pozdrav „Dobrý večer“ a „Dobrou noc“ namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý. Večerníček se na televizní obrazovce objevil v roce 1963. O deset let později, v roce 1973, se začal večerníček vysílat barevně.

Mezi největší oblíbence patřil krtek. První díl z roku 1957 nesl název Jak krtek ke kalhotkám přišel. V roce 1963 vznikl krátký film Krtek a autíčko. Díl s názvem Krtek a raketa šel do vysílání v roce 1966. Dnes je postavička z pera kreslíře Zdeňka Milera oblíbená po celém světě.

Holčičky milovaly hlavně makovou panenku. O makové panence a motýlu Emanuelovi je večerníček z roku 1972. Asi víte, že večerníček vznikl na motivy knihy Václava Čtvrtka O makové panence a motýlu Emanuelovi.

Jája a Pája a děda Lebeda a chamtivý řezník Krkovička? To jsou další legendy. Seriál vznikl v roce 1986. Námět zpracovali Stanislav Havelka, Petr Chvojka a Lubomír Beneš. Příběhy dvou správných kluků provázel nejprve hlas Františka Filipovského. Další díly namluvili Petr Haničinec a Václav Postránecký

V roce 1975 spatřil světlo světa legendární Maxipes Fík. Scénář napsal Rudolf Čechura. Inteligentního psa nakreslil Jiří Šalamoun a hlas mu dal herec Josef Dvořák.

Další pejskové na scéně jsou Štaflík a Špagetka. První díl se v Československé televizi vysílal v roce 1971. Dobrodružství dvou pejsků má neuvěřitelných 39 dílů. Vyprávění vzniklo podle námětu Jiřího Munka. Výtvarné zpracování vymyslel a provedl Zdeněk Smetana.

Pojďte, pane, budeme si hrát je animovaný seriál Břetislava Pojara, Miroslava Štěpánka a Ivana Urbana. Malej a Velkej medvěd se potkají u Kolína a už to jede. Legendární díly se natáčely v letech 1965 až 1973.

Dva koumáci Pat a Mat se na obrazovce objevili v roce 1976. Vytvořili je režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Pat a Mat málem neprošli přes komunistickou filmovou cenzuru. Komisi se nelíbilo, že si dělají legraci ze socialistické práce. Červený panáček pak urážel Sovětský svaz a žlutý panáček pak prý podle cenzorů zesměšňoval Čínu.

Pohádky z mechu a kapradí vznikly v roce 1968. Námětem je stejnojmenná kniha spisovatele Václava Čtvrtka. Hlasy pro Křemílka a Vochomůrku obstarala Jiřina Bohdalová

O loupežníku Rumcajsovi je další večerníčková legenda, která vznikla na základě knihy spisovatele Václava Čtvrtka. Večerníček pojednávající o loupežníku Rumcajsovi má 39 dílů. Děti ho mohly poprvé vidět už v roce 1967.

A nesmíme zapomenout na skřítka Rákosníčka. Ten se z rybníka vynořil poprvé v roce 1977 a měl hlas Jiřiny Bohdalové. Celkem bylo natočeno 39 dílů.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy