Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Při největší rituální sebevraždě zemřelo přes 900 lidí: Dětem rodiče vstříkli kyanid s ovocnou šťávou

Jim Jones byl podle všech velice charismatický řečník, který uměl strhnout davy.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
rituální sebevražda

Přesně před 44 lety došlo k největší hromadné rituální sebevraždě ve známých dějinách lidstva. Vůdce sekty Chrám lidu Jim Jones (†47) nařídil více než 900 lidem, aby si vzali život uprostřed džungle v Jonestownu poté, co nechal zavraždit amerického kongresmana s jeho doprovodem. Podle webu History museli rodiče svým vlastním dětem vstříknout injekcí směs kyanidu a ovocné šťávy v prášku.

Jim Jones se narodil 13. května 1931 a již od mládí rád řečnil. Když se v 50. letech stal kazatelem, byl pro mnohé ztělesněním toho, co Amerika v té době potřebovala - hlásal levicové myšlenky a rasovou snášenlivost. V dubnu 1955 založil vlastní církev s názvem Chrám lidu, která pak dlouhé roky vypadala jako idyla. Její ideologie se ovšem proměňovala a z mírumilovného křesťanského učení se čím dál víc přikláněla k utopii.

Chrám lidu a sny o utopii

Charismatický kazatel se začal označovat za reinkarnaci Ježíše, Buddhy, ale třeba i Lenina a měl čím dál více stoupenců. Hodně mu hrálo do karet jeho odmítání rasové segregace a podporování mezirasových sňatků, díky čemuž měl bohatou základnu u lidí tmavé pleti. V době svého největšího rozmachu měla mít sekta údajně až 20 tisíc členů.

Roku 1967 se Chrám lidu přemístil do Ukiah v Kalifornii, kde sekta žila skromným venkovským životem a pokoušela se zřídit soběstačnou komunitu. Kazatel Jim Jones zatím jezdil s nejvěrnějšími z nich vlastními autobusy po Spojených státech a verboval další ovečky. Všichni členové byli nuceni mu odevzdat veškeré své finance a majetek. Začátkem 70. let se už ale na veřejnost začaly dostávat informace o fyzickém týrání členů a špatném zacházení s dětmi. Jim Jones byl v médiích navíc obviněn z finančních podvodů a musel začít hledat útočiště jinde.

Jonestown: Ráj, který se nekonal

Od roku 1974 začal s Chrámem lidu budovat v jihoamerickém státě Guyana osadu Jonestown, která měla být socialistickou utopií. Ráj na zemi se ovšem nekonal. Členové sekty byli nuceni pracovat celé dlouhé dny na polích a čekaly je tvrdé tresty při jakýchkoli projevech nesouhlasu či zpochybňování autority. Museli se účastnit absurdních nočních nácviků rituálních sebevražd a byly jim zabaveny pasy, cenzurovány dopisy domů a omezen jakýkoli styk s okolním světem. Jones, jehož duševní zdraví se v té době zhoršovalo a který byl závislý na drogách, pevně věřil, že ho všichni, zejména pak americká vláda, chtějí zničit.

Vražda kongresmana s delegací

Kvůli znepokojení některých bývalých členů Chrámu lidu a příbuzných se roku 1978 vydal kongresman Leo Ryan s několika novináři zkontrolovat situaci v Jamestownu. Ačkoli návštěva z počátku nevypadala tragicky, když se chtělo při odjezdu několik lidí z Chrámu vrátit s kongresmanem do civilizovaného světa, Jim Jones zřejmě dostal strach, že informace o nelidském zacházení v sektě se dostanou ven, a nařídil delegaci před odjezdem na letiště zabít.

Jonestownský masakr

Vzápětí poté svolal všechny členy sekty do hlavního pavilonu a přikázal všem, aby se zúčastnili jeho "revolučního činu", kdy budou vysvobozeni z tohoto světa. Jako první byly zabity děti, kterým rodiče a zdravotní sestry podle serveru History pomocí injekčních stříkaček vpravili do krku silnou směs kyanidu, sedativ a ovocné šťávy v prášku. Dospělí se pak seřadili do fronty, aby vypili lektvar s jedem, zatímco pavilon obklopily ozbrojené stráže.

Encyklopedie Britanicca uvádí, že celkově včetně pěti členů Ryanovy delegace bylo 18. listopadu 1978 usmrceno 918 lidí, mezi nimi 304 dětí.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy