Příběh Jaromíra Jágra: Legenda ověnčená rekordy se nevyhnula boji s démony
Je jen hrstka sportovců, kteří mají za sebou v 50 letech takovou kariéru jako Jaromír Jágr. Věřící kluk z Kladna to dokázal dotáhnout až do NHL, kde nasbíral řadu rekordů a dodnes je nejlepším Evropanem soutěže. Kromě individuálních úspěchů nastřádal i týmové, tím nejcennějším je památné vítězství na olympiádě v Naganu. S modlou českého hokeje se ale pojí i některé kontroverze a není tajemstvím, že Jaromír bojoval například s gamblerstvím. Připomeňte si příběh legendárního útočníka s dresem 68. Informace pocházejí z databazeknih.cz.
Jaromír Jágr se narodil 15. února 1972 v Kladně a už jako malý capart se začal věnovat sportu, konkrétně hokeji. K tomu ho nejvíc vedl dědeček, za kterým jezdil na prázdniny do Nezdic na Plzeňsku. Společně vstávali brzy ráno, aby byli na ledě co nejdřív. Tady vznikly Jágrovy tréninkové návyky, kterými je proslulý dodnes. Byl na ledě první, odcházel z něj poslední. V Kladně pak i studoval Střední průmyslovou školu stavební, kvůli hokejové kariéře ji ale nedokončil, vzdělání si doplnil až na hotelovce v roce 2002.
V té době už patřil mezi největší hvězdy NHL. Do nejlepší hokejové ligy světa ho draftoval tým Pittsburgh Penguins v roce 1990, tehdy až jako pátá volba. Důvodem bylo mimo jiné to, že Jágrův otec nechtěl, aby syn hrál v 18 letech v zámoří. Útočníkova touha jít do NHL nakonec zvítězila, a tak si kluby, které ho ve výběru přeskočily, nakonec nejspíš pořádně drbaly hlavu, protože z kladenského rodáka se prakticky okamžitě stala megastar.
Nejužitečnější hráč NHL
Hned ve své druhé sezóně vyhrál s Pittsburghem Stanley Cup a v 19 letech se stal nejmladším hráčem v historii NHL, který vstřelil branku ve finálové sérii Stanley Cupu. Děkoval tehdy i bohu, protože Jágr je silně věřícím křesťanem. Rok poté Tučňáci titul obhájili, což pro českého reprezentanta znamenalo snový rozjezd kariéry. Jágr zářil i individuálně. V sezóně 1994/1995 získal Art Ross Trophy za nejvíce nastřádaných kanadských bodů. Toto ocenění do roku 2001 vyhrál ještě čtyřikrát.
Po roce 1995 následovalo období, ve kterém Jágr sbíral jeden rekord za druhým. V roce 1996 například zapsal rekord v počtu kanadských bodů od evropského hráče. Tehdejších 149 bodů za 62 gólů a 87 asistencí je dodnes maximem legendární osmašedesátky. Jeden z nejvýraznějších úspěchů Jágrovy kariéry pak přišel v roce 1998 na olympiádě v Naganu. Tehdy se mluvilo o turnaji století, protože na něj mířily největší hvězdy NHL, český národní tým ale z pozice outsidera dokázal senzačně zvítězit a velkou měrou k tomu přispěl i Jágr. Z olympijské zkušenosti následně těžil, hned v roce 1999 se totiž stal nejužitečnějším hráčem NHL.
Gamblerství v Omsku
Po přelomu tisíciletí Jágr vystřídal působiště v NHL hned několikrát. Z Pittsburghu přestoupil k týmu Washington Capitals a poté k New York Rangers. Ne všechny štace ale byly vydařené, zejména během té první se mu nedařilo tolik, jak si klub sliboval, a Jágr často čelil kritice. Navíc údajně nevycházel s hráči v kabině, což se proslýchalo během celé Jágrovy kariéry. V roce 2008 pak přišlo nečekané rozhodnutí. Jágra zlákaly ruské rubly a odešel do Avangardu Omsk, za který si zahrál ve třech sezónách KHL. V té době se často hovořilo o útočníkově údajném démonu. Jágr podle mnoha zdrojů propadl gamblerství, prý kvůli němu v Omsku postavili kasíno. Ostatně dodnes není jasné, kolik legenda českého hokeje prohrála, spekuluje se ale, že šlo o obří částky v řádech milionů.
Ruské angažmá skončilo v roce 2011 a Jágr se opět vydal zkusit štěstí za moře. Tam postupně vystřídal pět klubů, s Bostonem si dokonce opět vyzkoušel finále Stanley Cupu, které ale skončilo neúspěchem pro tým českého hokejisty. Dařilo se mu i na sklonku kariéry v NHL, kdy hrál na Floridě za Panthers. Podceňovaný tým se mu podařilo dotáhnout do play off, což bylo považováno za velký úspěch. Své působení v zámoří Jágr uzavřel v roce 2018 v dresu Calgary Flames. V té době držel už řadu rekordů. S 1802 kanadskými body je dodnes nejproduktivnějším Evropanem v NHL, stejně tak se 722 góly. V této statistice ho ale nejspíš brzy překoná Rus Alexander Ovečkin.
Návrat do Česka
Podobně úspěšnou měl Jágr i reprezentační kariéru. Kromě zlata z Nagana získal i bronz na olympiádě v Turíně. Z mistrovství světa si hned dvakrát přivezl zlato, to nejcennější je asi z roku 2010, kdy byli Češi, podobně jako v Japonsku, outsidery turnaje, přesto ale v Německu dokázali dokráčet až pro titul šampionů. Přestože Jágr hned několikrát ukončil reprezentační kariéru, stále se vracel. Definitivně se rozloučil s českým dresem na mistrovství v Praze a Ostravě v roce 2015, a to ve velkém stylu. Připsal si 9 bodů za 6 gólů a 3 asistence a byl zvolen nejužitečnějším hráčem turnaje. Bylo to aspoň malou útěchou, protože tehdy Češi doma medaili nezískali.
V roce 2018 měli čeští hokejoví fanoušci důvod k radosti. Jágr se vrátil do rodného Kladna a začal hrát za tamní Rytíře, které také vlastní. Podařilo se mu klub vytáhnout mezi elitu do extraligy, Jágrovy výkony už ale nejsou tak výrazné, protože ho trápí častá zranění. Věk si vybírá svou daň, přestože se mu hokejový bůh stále vzpírá.
Spojení s Babišem
Člen Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa, se však během kariéry nevyhnul ani nepřízni části fanoušků. Už v minulosti řadě z nich vadilo Jágrovo spojení s Andrejem Babišem nebo Milošem Zemanem. Pro expremiérův Agrofert legendární 68 natočila reklamu například na Vodňanské kuře, s prezidentem se pak vydala na cestu do Číny, za což byla silně kritizována veřejností. Ze strany hokejových soupeřů v extralize pak čas od času zazní výtka vůči rozhodčím, že Jágrovi nadržují, a několikrát bylo patrné, že s ním diskutovali mnohem častěji, než by vůbec měli. To je ale možná důsledkem toho, že Jágr je zkrátka živoucí legendou českého hokeje.
V soukromí hvězdný útočník vystřídal řadu krásných žen. Vztah měl s Andreou Verešovou, Ivou Kubelkovou nebo třeba Lucií Borhyovou. Žádná z nich ale nebyla ta pravá a kladenský rodák tak zůstává bez potomka, který by kráčel v jeho šlépějích. Aktuálně chodí Jágr s Dominikou Branišovou (27), po jejímž boku oslavil půl století od svého narození. Třeba právě ona bude ta pravá. To ale ukáže až čas, stejně jako to, zda Jágr někdy pověsí brusle na hřebík. Zatím to vypadá, že se bude prohánět na ledě i za dalších deset let.
Zdroj informací: Wikipedia, databazeknih.cz