Vzácný superúplněk je tu: Bude největší v roce 2020 a zároveň poslední zimní
Předpověď počasí slibuje jasnější dny i noci, a to hlavně z důvodu příchodu jara. Úplněk je podle mnoha lidí jeden z nejkrásnějších úkazů na obloze. Nejvíce si ho můžeme užít v pondělí večer, kdy se Měsíc přiblíží k Zemi víc, než je normální. Můžeme očekávat pondělní oblohu bez mračen a jasnou, což samozřejmě není jisté. Na superměsíc se lidé mohou dívat večer od půl deváté.
Superúplněk
Superměsíc je neoficiální označení pro Měsíc v úplňku a znamená to, že se dostane mnohem blíž k planetě Zemi. Podle webu In-počasí se bude nacházet v přízemí, když je Měsíc dál, jedná se o odzemí.
„Vzhledem k tomu, že časy přízemí a odzemí nesouvisí s měsíčními fázemi, mohou nastat okamžiky největšího či nejmenšího přiblížení Měsíce k Zemi při libovolných fázích,“ informoval web In-počasí.
Neoficiální astronomický termín
Záleží také na tom, jak se doba přízemí kryje s dobou úplňku. Dále i, jak blízko v přízemí je Měsíc od Země. „A tak jsou některé úplňky víc 'super' a jiné méně. Superměsíc, nebo superúplněk, není žádný oficiální astronomický termín. Poprvé toto označení užil astrolog Richard Nolle v roce 1979,“ uvedl web.
Kdy sledovat superúplněk?
Superměsíc si může každý z nás užít právě 9. března a nebo ještě 8. dubna. „V jiných seznamech superúplňků se objevují data 9. února nebo 7. května. Za tím stojí nejednoznačná definice pojmu superúplněk,“ informoval web In-počasí. V pondělí 9. března si jej můžeme užít v plné kráse od půl deváté večer.
Související články

Krvavý Měsíc i zatmění se blíží: Březen bude plný astronomických úkazů. První nastane už v pátek

Česko zapadá sněhem: Výstraha před půl metru vysokou peřinou, závějemi a jazyky

Zima je tu. Do Česka se ženou sníh a mrazy: Teploty sletí pod nulu a bude chumelit

Na Česko po záplavách míří další bouře. Udeří silný vichr o síle hurikánu i vydatný déšť
