Primátor Prahy Zdeněk Hřib: Stát ztratil miliony respirátorů. Dal je i na stavbu D1, seniorům ne
Pomsta Andrejovi
Andrej Babiš (65) se mu nedávno při vítání čínského proviantu na letišti vysmíval, že sám není schopný žádné ochranné pomůcky dovézt. Zdeněk Hřib jako by ale zvedl hozenou rukavici a Praze od Číňanů sehnal 130 tisíc vlastních respirátorů a 500 ochranných obleků.
Pane primátore, bylo náročné respirátory sehnat?
„Náročné je především mezi tím množstvím všech nabídek, které nám na magistrát chodí, vybrat důvěryhodné, které mohou dorazit v rozumném časovém horizontu a za přijatelnou cenu. Několik zásilek se nám už zaseklo na cestě. Když nemáte k ruce vládní letku, což Praha zatím nemá, je složitější vyřešit dopravu. Jsem rád, že se nám první z nákupů podařilo zrealizovat, v hledáčku už máme i další.“
Čtěte také: Hřib zatlačí na vládu kvůli nedostatku na Bulovce
O jaký počet jde a kdy dorazí?
„V úterý jsme hlasovali na radě o pořízení milionu respirátorů druhé třídy za 68 milionů korun. Dorazit by měly do sedmi pracovních dnů.“
Ohňostroj PR marnosti
Jak často se s premiérem nyní vídáte?
„Pořádají se videokonference Asociace krajů, pan premiér byl přítomný už asi na třech. Komunikace se proti začátku, kdy to byl ohňostroj PR marnosti a kdy vázla koordinace všeho, zlepšuje. Pořád ještě je kam stoupat, protože zásobování je nejednotné. Především ve zdravotnictví. Ministerstvo si vybralo některé ze svých zřizovaných nemocnic, například fakultní nemocnice, které zaváží, ale psychiatrické, jichž je taky zřizovatelem, hodilo na nás.“
Vázne to ještě někde?
„My jako kraje nemáme pod kontrolou zásobování v celém regionu. Jedno z ministerstev, myslím, že dopravy, dává respirátory silničářům. Pak ale chybí v sociálních službách. Bohužel nejsou centrálně stanovené priority, kdo by měl respirátory dostat. Z mého pohledu by bylo důležitější nejdřív zásobit sociální služby a až potom řešit D1. Tam stačí i roušky. V tomhle setrvává chaos. Kvůli tomu vznikly i otázky.“
VŠE O KORONAVIRU V ČR ČTĚTE ZDE
Zašantročené respirátory z Číny
Jaké otázky?
„Například ty, kam zmizely miliony respirátorů z letadel z Číny. Do krajů to nedoteklo. My jsme doteď dostali celkem 158 tisíc respirátorů. Když se to přepočítá, rozdělují se podle počtu obyvatel v jednotlivých krajích, znamená to, že celkem všechny kraje dostaly dohromady pravděpodobně jeden milion respirátorů. Kde je ale ten zbytek, když podle mých informací mělo přijít už několik milionů respirátorů? Pořád se nemohu dopočítat.“
Pomáhá vám zkušenost z medicíny při zvládání této krize?
„Teď jsme řešili nákup zařízení, které vytváří mlhu z dezinfekčního roztoku a dezinfikuje prostory. Na krizovém štábu po tom vznikla velká poptávka, všichni, záchranka, městská policie a podobně, to chtěli do operačních středisek. V nabídce měla firma dvě varianty, jednu z ozonizérem, to ale musí všichni zaměstnanci pryč, a druhou bez, která generuje mlhu průběžně a dá se používat i v nonstop provozu. Proto všichni chtěli tu druhou. Díval jsem se ale do prospektu a zjistil jsem, že ta mlha je pouze bakteriocidní, ne virucidní. Bez ozonu to neúčinkuje na viry. Kdyby na štábu nebyl někdo, kdo tomu rozdílu rozumí, tak se mohl koupit přístroj úplně nanic. Nakonec se pořídil ten s ozonizérem pro Technickou správu komunikací, která ho bude vozit tam, kde bude potřeba.
Čtěte také: Čína se kvůli Hřibovi zlobí na Prahu
Nákup v Číně bez servility
Po vypuknutí pandemie i v Česku se proti vám obrátil hněv řady lidí, kteří vám vyčítali, že kvůli vaší dřívější kritice Číny nám nyní tento stát nebude chtít poskytnout zdravotnický materiál…
„Teď se ale jednoznačně ukázalo, že není třeba mít servilní klauzule o jednotné Číně a nemusíte vítat zásilky na letišti ani posílat ponížené supliky (žádosti – pozn. red.), abyste mohli s Čínou obchodovat. Prostě si objednáte a hotovo. Problém státu bylo plánování. Už dřív bylo víc globálních epidemií. Byla jen otázka času, kdy se objeví taková virová mutace, která se dostane až sem. Na koronavirus jsme byli jako stát z hlediska pohotovostních zásob zoufale nepřipraveni.“
Čtěte také: Takhle v lednu Vojtěch odmítal připravovat se na pandemii
Izolace od rodiny
Ve vašem hlase je slyšet únava. Jak dlouho nyní denně pracujete?
„V pondělí jsme začínali v půl deváté a konec byl těsně před devátou, takže je to férová dvanáctka. Ráno byly konference s hejtmany, pak městská rada, koaliční porada, krizový štáb a další povinnosti.“
Stíháte se teď vůbec vídat s manželkou a vašimi třemi dětmi?
„Teď se nevídáme, Jsme nyní oddělení, jen si voláme. Přece jen se musím situaci věnovat naplno.“