Princezna Kate se pere s rakovinou: Onkolog vysvětlil, co je preventivní chemoterapie
Smutná zpráva o tom, že princezna Kate bojuje s rakovinou, obletěla v pátek svět. Zprávu o svém zdravotním stavu zveřejnila v emotivním videu prostřednictvím sociálních sítí. K tomu, jak probíhá preventivní léčba chemoterapií, promluvil profesor a uznávaný lékař v oboru onkologie Andrew Beggs z nemocnice v Birminghamu.
Preventivní chemoterapie
Po dlouhých měsících mlčení a strachu veřejnosti o její osobu se princezna Kate rozhodla konečně promluvit. Jedna z nejoblíbenějších členek britské královské rodiny přišla se šokujícím odhalením, že si od lékařů vyslechla krutou diagnózu a momentálně svádí boj s rakovinou. Manželka prince Williama prozradila, že právě podstupuje preventivní léčbu chemoterapií.
O té promluvil i Andrew Beggs z Queen Elizabeth Hospital v Birminghamu prostřednictvím webu Science Media Centre. Uznávaný onkolog se vyjádřil, že preventivní chemoterapie je jako vytírání podlahy bělidlem. „Preventivní chemoterapie po operaci se podává, aby se snížilo riziko, že se rakovina v budoucnu vrátí – trochu jako vytírání podlahy bělidlem, když na ni něco vylijete, chemoterapie zabíjí všechny rozlité buňky," uvedl známý specialista na onkologická onemocnění.
Mladší lidé zvládají tuto léčbu lépe. "Mladí lidé také lépe snášejí vyšší dávky chemoterapie, a tak jim mohou být podávány silnější režimy, které s větší pravděpodobností zabíjejí všechny zbývající buňky," řekl Andrew Beggs s tím, že chemoterapie se obecně podává po dobu 3–12 měsíců v závislosti na typu rakoviny.
Nežádoucí účinky
Profesor Beggs navíc zmínil i to, jaké mohou být vedlejší účinky této léčby. "Nežádoucí účinky chemoterapie se mohou velmi lišit v závislosti na daném typu a mohou se pohybovat od velmi malého počtu až po závažné problémy," řekl onkolog.
A message from Catherine, The Princess of Wales pic.twitter.com/5LQT1qGarK