Případy 1. oddělení v reálu: Servilní lakýrník Sláma byl noční můrou osamělých babiček
Vyučený lakýrník, který byl několik týdnů noční můrou starších osamělých žen, neměl v sobě kousek studu. O jeho řádění vypráví třetí díl Případů 1. oddělení. Surovec měl v Praze přepadnout přes 40 osamělých babiček. Některé z nich zemřely. Násilník, kterého v seriálu České televize zahrál Tomáš Tobola, se ve skutečnosti jmenoval Miloslav Sláma.
Třetí epizoda seriálu České televize Případy 1. oddělení se inspiruje jedním z případů pražské kriminálky. Popisuje několikatýdenní pátrání a dopadení muže, který byl za sérii 84 trestných činů odsouzen na doživotí. Jeho oběťmi byly slabé důvěřivé důchodkyně.
Jak to bylo doopravdy?
Kriminálník Miloslav Sláma se narodil roku 1971 ve Žluticích u Karlových Varů. Než se dal na dráhu zločinu, pracoval vyučený lakýrník jako řidič nebo revizor dopravního podniku. Prvního přepadení se dopustil v říjnu 2001 v Plzni, kde přepadl seniora. Ten si zrovna ze spořitelny odnášel své úspory – 25 tisíc korun, uvedl portál Náš region. Sláma mu dal nůž na krk a starého muže donutil, aby mu peníze vydal.
Takhle postupoval ještě čtyřikrát v Plzni a Klatovech a potom se přesunul do Prahy. Tentokrát se ale zaměřil na osamělé seniorky. Všechna přepadení měla stejný způsob provedení.
Modus operandi
Své oběti si vyhlížel na ulici. Když měl vybráno, sledoval ženu až do domu. Chvilku počkal a až poté na důchodkyni zazvonil s tím, že přišel za známým, který zrovna není doma. Mile požádal o tužku a papír, aby prý svému příteli mohl nechat vzkaz. Někdy přišel i s kyticí. Když takhle milého a vychovaného člověka pozvaly důvěřivé a hlavně osamělé seniorky do bytu, rázem se proměnil ve zrůdu.
Sláma seniorky brutálně bil, potom jim dal na ústa šátek či izolepu a přivázal je k židli. Následně je oloupil a nechal svému osudu. Bohužel ne vždy byly stařenky nalezeny včas. Jeho nejmladší oběti bylo 67 a nejstarší 94 let, uvedl server Novinky.
První vraždu Sláma spáchal 11. března 2002 v Bělehradské ulici v Praze 2. Obětí byla Marie Malá (82), infomoval web Kriminalistika. Jeho řádění nepřežily také Růžena Bernášková (91) a Jana Hovorková (82), obě žily v Praze 4.
Nemorální surovec
Už před sérií loupežných přepadení měl Sláma za sebou trestnou činnost. Nejenže neplatil výživné, ale dokonce si pro sebe nechal peníze z prodaných pohlednic, které měly původně jít na pomoc pro mentálně postižené děti. V nemorálním chování zašel ještě dál. V 90. letech založil společnost Humanis a pod záminkou humanitární pomoci prodával plyšové hračky. Z desítek tisíc neviděli postižení ani korunu, všechno šlo do Slámovy kapsy.
Za své brutální skutky vůči nebohým seniorkám nakonec zaplatil. Městský soud v Praze poslal v roce 2004 tehdy čtyřiatřicetiletého Slámu na doživotí, informoval iRozhlas. "Škrtil je, rdousil je, tloukl. To násilí bylo takové, že například jedné poškozené zlomil zubní protézu, přelámal jí 10 žeber, zlomil hrudní kost, zlomil obratle páteře a podobně. Takže to násilí používal velmi intenzivně," uvedl státní zástupce Martin Omelka.
Ač se Sláma v závěrečné řeči svým obětem a jejich rodinám se slzami v očích omlouval, nebylo mu to nic platné. Podle soudce byla šance k jeho nápravě zcela minimální. Vrchní soud v březnu 2005 rozsudek Městského soudu v Praze potvrdil.