Připravenost na koronavirus podle odborníků: Babiš nemá pravdu, jsme na tom špatně
V mezinárodním srovnání zemí podle žebříčku Global Health Security Index nedopadlo Česko vůbec dobře. Společně s Gruzií obsadilo až 42. místo v porovnání připravenosti jednotlivých zemí světa na případnou pandemii.
Lépe jsou na tom Polsko i Maďarsko, Slovensko dopadlo ještě hůř
Nejlépe na tom jsou Spojené státy, Velká Británie, Holandsko, Austrálie a Kanada. Nejhůře pak Guinea, Somálsko a Severní Korea. Česko ale v žebříčku předstihly Turecko, Albánie, Jihoafrická republika i koronavirem tvrdě zasažená Itálie, která obsadila 31. příčku. Ze zemí Visegrádské čtyřky jsou na tom lépe Polsko i Maďarsko. Slovensko je na tom však ještě hůře než my. Skončilo na 52. místě.
V celkovém hodnocení ale Česká republika získala celkový status "spíše připravena". Pozitivně hodnotili tvůrci žebříčku zranitelnost vůči biologickým hrozbám, pokulhávala ale rychlost, s jakou je země schopna epidemii zachytit a bojovat s ní.
Opoziční poslanci chtěli jednat už v lednu
Index připravenosti zemí vznikl už loni na podzim. Letos v lednu se pak část zákonodárců pokusila zařadit na program jednání sněmovny bod o chystaných opatřeních proti koronaviru. Neúspěšně. Lékař a poslanec ODS Bohuslav Svoboda se tehdy dotazoval na lůžkové kapacity i počet ochranných pomůcek. "Vytváří se trošku panika, byť já tomu rozumím, je to vážná situace, určitě to nechceme jakkoliv podceňovat. Na druhou stranu se možná málo ví, že zatím třeba v České republice v tomto roce zemřelo dvanáct lidí na chřipku," odpověděl mu tehdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Zároveň tehdy vláda ujišťovala opoziční poslance, že roušek je dostatek.
Šije celá země - roušky nejsou
Aktuální situace tomu rozhodně nenasvědčuje. Kreativní Češi začali podomácku vyrábět chybějící roušky. Televizní show Peče celá země tak vystřídala "Šije celá země". Vláda alespoň udělala ústupek a znovuotevřela galanterie, aby si Češi mohli nakoupit látky, šňůrky a gumičky na výrobu roušek.
Akutní nedostatek ochranných prostředků trápí navíc i lékaře a pracovníky v sociálních službách. V pondělí měla dorazit zásilka 5 milionů roušek z Číny, ze které nakonec sešlo. Podle Andreje Babiše někdo firmu, která je nakoupila podvedl.
Stát selhal, konstatují prezidenti lékařských komor
Prezident lékařské komory Milan Kubek se tvrdě opřel do vlády: "Selhala připravenost státu. Měly existovat strategické zásoby ochranných pomůcek. Odborníci upozorňovali, že epidemii žádná hranice nezastaví. To, co se dělo v Číně, bylo varující a my v Evropě jsme měli čas se na to připravit."
Zdravotníci si shánějí respirátory a roušky nezávisle na státu. "Stát je paralyzovaný, ale z toho si nesedneme na zadek. Máme lidi, které nemůžu nechat na holičkách, lékaře, personál ani pacienty. Nikdo neví, kde ty respirátory od státu jsou. Poradili jsme si sami. Už funguje i e-shop, lékaři si objednali poměrně velké množství respirátorů, které by měly dorazit poměrně velmi brzo. Část z nich, které nám zajistila televize Prima, už z Číny odletěla, v pátek je budeme rozdělovat. Jen včera jsem sehnal z České republiky pětinásobek hmotných rezerv státu. Pomohli nám různí lidé, třeba i pan Kellner," dodává prezident České stomatologické komory Roman Šmucler
Milan Kubek i Roman Šmucler, stejně jako ministr vnitra Jan Hamáček zároveň vyzývají lidi, aby roušky nosili, případně si alespoň zakryli ústa a nos šálou nebo šátkem.