Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Problém manžela Makarenko nekončí: Ve Skotsku dávají za pohlavní zneužití i doživotí

Problém manžela Makarenko Martina Pánka: Ve Skotsku za zneužití dávají i doživotí
Zdroj: Pavel Dvořák/eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 26 fotografií
soud

Podnikatel Martin Pánek, manžel populární influencerky a šéfky Miss Czech Republic Taťány Makarenko, byl přes dva týdny ve vazbě ve Skotsku. Podle Blesku má jít o obvinění z pohlavního zneužití šestnáctileté dívky a hrozit mu má až deset let vězení. To trvá, i když ho propustili na kauci a vrátil se domů. Podle zjištění eXtra.cz z odborných právnických podkladů Univerzity Karlovy přísní skotští soudci při přitěžujících okolnostech dávají až doživotí.

Znásilnění ve Skotsku trestají přísně

Do Skotska Martin Pánek vyrazil se třemi kumpány na zápas pražské fotbalové Sparty, která sehrála mač na hřišti Glasgow Rangers již před dvěma týdny. A právě po zápase mělo údajně dojít k šokujícímu incidentu, kdy si Pánek a jeho kamarádi měli údajně užít sexuální hrátky s teprve šestnáctiletou tamní dívkou, jak uvedl Blesk. Ta pak šla se vším na policii.

Od té doby byl Pánek ve vazbě, po pár týdnech a obvinění ho skotská policie pustila na kauci domů. Jeho problémy ale přetrvávají a jistě musel slíbit, že bude spolupracovat s tamními orgány činnými v trestním řízení a že se zúčastní i soudu.

Redakce eXtra.cz zmapovala, jak na tom je skotské právo v oblasti znásilnění, což určitě bude zajímat i Taťánu Makarenko.

Každý stát si sice definuje a trestá znásilnění trochu jinak, partičce okolo manžela Makarenko může ovšem přitížit fakt, že zrovna skotské právo pohlíží na tento trestný čin snad nejpřísnějším možným způsobem vůbec a hrozí tu za něj v případě prokázání viny nejen deset let vězení, jak se zatím objevovalo v médiích, ale dokonce až doživotí.

V zemích Spojeného království, a to i ve Skotsku, které je hrdé na svůj nezávislý soudní systém, se znásilněním rozumí výhradně penetrace, tedy zasunutí penisu do vagíny, konečníku či úst. Popisuje to v důkladné studii absolventka Univerzity Karlovy, která porovnávala trestný čin znásilnění v různých jurisdikcích.


Tvrdé tresty ve Skotsku

A trestem může být opravdu až doživotí. Skotští soudci se v těchto případech odmítají řídit nějakými precedentními případy. A statistiky ukazují, že když už je pachatel ve Skotsku odsouzen, tresty bývají delší než v jiných zemích.

Desetileté tresty padají v případě okolností jako je například několikanásobné znásilnění, mladší oběti a podobně. To se mělo stát údajně v případě chotě Makarenko.

Pokud existují další přitěžující okolnosti, například jestliže je pachatel recidivista nebo sexuologické vyšetření varuje, že je nebezpečný pro společnost, může teoreticky skončit ve skotském chládku už navždy.

Penetrace

Obžaloba ve Skotsku u trestného činu znásilnění musí prokázat, že došlo k penetraci bez toho, aniž by s tím oběť souhlasila a aniž by měl pachatel reálný důvod domnívat se, že dotyčná osoba souhlasí. Ale jsou zde výjimky: oběť souhlas nemůže udělit pod vlivem alkoholu, v bezvědomí a podobně.

Vyjádření Pánkova právníka:


„Skotská právní úprava je založena na tzv. ,principu ochrany‘. Tato ochrana má být poskytnuta těm osobám, jejichž souhlas k sexuálním aktivitám může být do jisté míry problematický. Účelem je chránit zranitelnost těchto osob a předcházet jejich zneužívání. Jedná se především o děti, osoby s duševními poruchami, ale také o osoby závislé na případném pachateli,“ stojí dále ve výše citované studii a diplomové práci z právnické fakulty.

Skotská právní úprava se oproti jiným liší také v tom, že trestný čin znásilnění zde může být jak úmyslný, tak nedbalostní.

Zákon o sexuálních trestných činech v jeho novelizované podobě bude mít jistě v malíčku brzy i sám Pánek a nám nezbývá než čekat, kdy bude stanoveno soudní stání a za jak dlouho skotská justice vynese pravomocný rozsudek.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy