Problémy po očkování: Tisíce žen si stěžují na nepravidelnou či bolestivou periodu
Ve Velké Británii řeší nový probém u žen, které podstoupily očkování proti nemoci covid-19. Mnoho z nich si totiž stěžovalo, že mají po vakcinaci nepravidelnou menstruaci.
Téměř 35 000 britských žen ve Velké Británii uvedlo, že jejich menstruace byla po očkování proti nemoci covid-19 nepravidelná. Některé ženy se podle britského deníku Daily Mail také potýkají s bolestivou menstruací.
U většiny postižených žen se jejich menstruace vrátila do normálu po jednom cyklu. Problémy se týkaly očkování po vakcínách Pfizer, AstraZeneca nebo Moderna. Podle analýzy údajů doktorky Victorie Male, lektorky reprodukční imunologie na Imperial College London, však nebyly odhaleny žádné problémy s plodností.
Britská regulační agentura pro léčiva a zdravotnické výrobky (MHRA) však dosud neuvedla žádnou souvislost mezi očkováním a menstruačními problémy. „Dosud dokončené přísné hodnocení nepodporuje souvislost mezi změnami menstruace a souvisejícími příznaky a vakcínami proti Covidu,“ píše doslova.
Podle doktorky Male však imunitní reakce těla na vakcínu může vyvolat změnu menstruačního cyklu. Poukazuje na předchozí studie naznačující, že vakcína proti papilomaviru HPV narušila menstruační cykly žen krátce po podání. Jiní experti ale již dříve tuto teorii odmítli s tím, že menstruační problémy po očkování neprobíhaly častěji než obvykle.
Data, na která poukazuje Male, jsou však závislá na tom, že se ženy přihlásí, což znamená, že téměř 35 000 žen by mohlo být jen špičkou ledovce. „Neschopnost důkladně prozkoumat zprávy o menstruačních změnách po očkování pravděpodobně tyto obavy podpoří," dodala vědkyně.
Vakcíny plodnost neovlivňují
„Pokud se potvrdí souvislost mezi očkováním a menstruačními změnami, umožní tato informace lidem plánovat potenciálně změněné cykly," řekla Male. Mezitím MHRA uvedla, že „hlášené menstruační změny jsou většinou přechodné povahy." Podle agentury navíc "změny v menstruačním cyklu byly také hlášeny po infekci Covidem a u lidí postižených dlouhým Covidem." Jak agenturá dodává, „neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že vakcíny proti Covid ovlivní plodnost a vaši schopnost mít děti.“
Doktorka Gemma Sharpová, hlavní klinická lektorka molekulární epidemiologie na univerzitě v Bristolu, k tomu řekla, že je „pravděpodobné“, že vakcíny mohou ovlivnit menstruační cyklus. „Je biologicky pravděpodobné, že vakcíny mohou ovlivnit menstruační cykly prostřednictvím krátkodobých narušení imunitního systému, ale není důvod se domnívat, že by tyto změny byly trvalé nebo měly nějaký trvalý účinek na plodnost," uvedla doktorka s tím, že krátkodobé změny menstruačního cyklu jsou součástí normální reakce těla na věci, jako je stres a narušení imunity. "Není důvod se domnívat, že by tyto změny naznačovaly nějaké dlouhodobé účinky na zdraví nebo plodnost," uvedla Sharpová.