Svatý Martin: Proč pijeme víno a jíme husu? Může za to legrační legenda i mnohé pranostiky
Legenda o svatém Martinovi
Ústřední postavou legendy o svatém Martinovi je Martin z Tours, který se narodil na počátku 4. století. Ve Francii, kde žil, zakládal kláštery a byl misionářem. Dle legendy se jednoho večera vracel domů u města Amiens a potkal žebráka, který mrzl. Martin vzal svůj plášť a rozpůlil ho a částí chuďase přikryl. Později se v plášti zjevil Martinovi anděl. Martin se později nechal pokřtít a začal žít jako poustevník. Později se stal biskupem.
Původně jím být ale nechtěl, byť byl jmenován. Před církevními posly se schoval do husince. Husy byly ale tak hlasité, že ho svým kejháním prozradily.
Martin na bílém koni a jiné pranostiky
Významnou roli hrálo počasí, a proto vznikala i spousta pranostik, jako Na svatého Martina bývá dobrá peřina, Na svatého Martina, kouřívá se z komína nebo ono známé Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Dále pak namátkou Martinův led, bude voda hned, Na svatého Martina, husa nejpěkněji zpívá nebo Jižní vítr na Martina - mírná zima.
To naznačuje, že kolem listopadu bývá už pěkná zima. Mnohdy i sníh, který je bílý. Už chápete, proč jezdil na bílém koni?
Lidé se na svatého Martina čím dál víc na mrazivou zimu připravovali. I proto se cpali husou a pili víno, kterým navíc ještě vyzdvihovali lidskost. Tu ukázal Martin ve zmíněné legendě, když nabídl žebrákovi kabát.
Proč pijeme svatomartinské víno?
Svatomartinské víno si lidé dříve hojně dopřávali. Jednalo se o první víno nového ročníku a především šlo o to napít se ještě před adventem, který je spjat s půstem.