Prodám orgán, zn.: Potřebuji peníze na nový iPad. Špatný vtip? Nikoliv, v Číně běžná věc!
Čína je hned za USA druhou zemí s největším počtem prováděných transplantací orgánů, každý rok se v zemi provede více než 10 tisíc transplantací. Zatímco v Americe je důvodem prvenství vyvinutý zdravotní systém, v Číně jde o velký počet „dárců“. Stále častěji se vyskytují příběhy, kdy lidé prodávají svoje orgány, aby získali peníze na koupi nejrůznějších věcí, jako je např. iPhone či iPad.
Z celkového počtu 10 tisíc transplantací pochází 60 % orgánů od popravených vězňů, většinu zbylé části ale tvoří dárci jater a ledvin, kteří jsou „dobrovolníky“. Použití uvozovek symbolizuje fakt, že obchod s lidskými orgány už se v Číně pomalu stal samozřejmostí. Na vině je také množství lidí, kteří na transplantaci čekají (uvádí se číslo kolem milionu), přičemž k dispozici je oficiálně pouze přibližně 10 tisíc orgánů každý rok. Černý trh s orgány tak bují každým rokem a počet lidí rozhodnutých prodat svoje orgány roste.
Vládní orgány se snaží s černým obchodem s orgány bojovat, ale zatím neúspěšně. Problémem je, že do obchodu jsou namočeny snad všechny složky, které mají s transplantací něco společného – překupníci, dárci, nemocnice, lékaři. Svět obletěl případ, kdy sedmnáctiletý chlapec prodal ledvinu, aby si mohl koupit nový iPad. Tento případ zdaleka nebyl ojedinělý.