Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Prodám orgán, zn.: Potřebuji peníze na nový iPad. Špatný vtip? Nikoliv, v Číně běžná věc!

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia.cz

Čína je hned za USA druhou zemí s největším počtem prováděných transplantací orgánů, každý rok se v zemi provede více než 10 tisíc transplantací. Zatímco v Americe je důvodem prvenství vyvinutý zdravotní systém, v Číně jde o velký počet „dárců“. Stále častěji se vyskytují příběhy, kdy lidé prodávají svoje orgány, aby získali peníze na koupi nejrůznějších věcí, jako je např. iPhone či iPad.

Z celkového počtu 10 tisíc transplantací pochází 60 % orgánů od popravených vězňů, většinu zbylé části ale tvoří dárci jater a ledvin, kteří jsou „dobrovolníky“. Použití uvozovek symbolizuje fakt, že obchod s lidskými orgány už se v Číně pomalu stal samozřejmostí. Na vině je také množství lidí, kteří na transplantaci čekají (uvádí se číslo kolem milionu), přičemž k dispozici je oficiálně pouze přibližně 10 tisíc orgánů každý rok. Černý trh s orgány tak bují každým rokem a počet lidí rozhodnutých prodat svoje orgány roste.

Vládní orgány se snaží s černým obchodem s orgány bojovat, ale zatím neúspěšně. Problémem je, že do obchodu jsou namočeny snad všechny složky, které mají s transplantací něco společného – překupníci, dárci, nemocnice, lékaři. Svět obletěl případ, kdy sedmnáctiletý chlapec prodal ledvinu, aby si mohl koupit nový iPad. Tento případ zdaleka nebyl ojedinělý.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy