Profesor Tomáš Zima o koronaviru: Lidé reagují nepřiměřeně, ke klidu to nepřispívá
Koronavirus děsí celý svět. Covid-19 se šíří rychle a pro tisíce pacientů byl už smrtelný. Fakt, že desetitisíce byly vyléčeny, je ale lidmi už opomíjen. Podle profesora Tomáše Zimy kolem koronaviru v jistém smyslu panuje hysterie. „Někteří lidé skutečně reagují nepřiměřeně. Jsou až zbytečně vystrašení, dělají si zásoby. To ke všeobecnému klidu a rozvaze rozhodně nepřispívá. V tento moment bychom se měli všichni naopak snažit, abychom míru stresu snížili na minimum. Je dokázané, že stresem namáhaný organizmus je obecně mnohem náchylnější k nákazám,“ uvedl Zima pro web G.cz
Tomáš Zima rovněž tvrdí, že opatření je i přes komplikace potřeba respektovat. „Pro celou řadu rodičů menších dětí to sice bude představovat problém, protože musí vyřešit hlídání, ale v tento moment je důležité snažit se epidemii zastavit. Co se týká uzavření různých divadel nebo rušení sportovních a kulturních akcí, tak se samozřejmě nabízí otázka stanovení onoho limitu počtu zúčastněných osob. Ale je logické, že v uzavřeném prostoru, kde se koncentruje větší množství lidi, je míra rizika nákazy mnohem vyšší,“ doplnil Zima.
Nakažených sice přibývá, je ale potřeba se podívat i na situaci v Číně. „Počty nakažených budou v Čechách aktuálně stoupat. Ale je dobré podívat se i na trasu koronaviru. Čína hlásí postupný pokles,“ vysvětlil profesor. „Aktuálně je celosvětově nakažených cca 120.000 lidí a je nás víc než sedm miliard. Existuje skutečně celá řada onemocnění, která naši civilizaci postihují v mnohem vyšší míře,“ dodal.
Mutace a ohrožení
Zima nepopírá, že koronavirus může zmutovat, není ale na místě kvůli tomu panikařit. „Viry mají tu, pro ně běžnou vlastnost, že mutují. Koronavirus není žádná výjimka. Ale předpovídat scénáře jako z katastrofických béčkových filmů opravdu není ani nutné ani vhodné,“ uvedl profesor. Zároveň podle něj nemá smysl se bát konce civilizace. „Určitě koronavirus nepodceňujme, ale používejme zdravý rozum. Vybavme si, jaké diagnózy už nás měly v nedávné minulosti vyhubit – namátkou vir ZIKA, SARS, ebola, ale i prasečí chřipka… A civilizace stále přežívá. Ano, každého lidského života je samozřejmě obrovská škoda, ale úmrtnost u této nové diagnózy je 1 – 2%,“ doplnil Tomáš Zima závěrem.