Prokletá plzeňská obrana: Ze slavné čtyřky zbyl po smrti Čišovského (†40) už jen Limberský
Obrana byla v roce 2011 plzeňskou pýchou. V Lize mistrů sváděla Viktoria tuhé souboje s Barcelonou, AC Milánem a Borisovem, v české nejvyšší soutěži pak čerstvý mistr ligy válčil s Libercem a se Spartou. V drtivé většině spoléhal tehdejší trenér Vrba na obrannou čtyřku ve složení František Rajtoral, Marián Čišovský, David Bystroň a David Limberský Z té ale většina hráčů skončila tragicky. Vše odstartovala smrt Rajtorala.
Psychické problémy
František Rajtoral působil v Plzni od roku 2009 s výjimkou půlročního hostování v německém Hannoveru v roce 2014. Krajní obránce byl jedním z pilířů úspěšného týmu a s Plzní vybojoval čtyři tituly. V roce 2016, kdy Plzeň obhájila titul ze sezony 2014/15, odešel se spoluhráčem Danielem Kolářem na angažmá do tureckého Gaziantepsporu. Po roce ale z Turecka přišla otřesná zpráva. Rajtoral spáchal v pouhých jednatřiceti letech sebevraždu. Ve svém domě byl policií nalezen mrtvý poté, co se oběsil.
Pro všechny to byla naprosto neuvěřitelná zpráva, spoluhráči i fanoušci si krajního beka pamatovali jako usměvavého hráče. „Nevím, jestli měl nějaké osobní problémy. Byl samý úsměv. Skvělý fotbalista. Hráči jsou z toho zděšení. Je to velmi, velmi smutné,“ řekl prezident tureckého klubu. Faktem ale je, že Rajtoral trpěl psychickými problémy. Už během angažmá v Ostravě, za kterou hrál před Plzní, se potýkal s únavovým syndromem a pravděpodobně to nebylo naposledy. Hráči mohlo uškodit i odloučení od kamarádů v Plzni, protože kabina Viktorky byla dle všech hráčů neskutečně provázaná a vždy plná vtípků. Podle všeho měl Rajtoral i rodinné problémy
Šokující odchod Bystroně
Necelý měsíc poté zasáhla fotbalovou veřejnost další smutná zpráva. David Bystroň (†34), bývalý stoper Viktorie Plzeň, se rozhodl pro stejný konec jako Rajtoral. Toho našli ve sklepě bytu, ve kterém Bystroň bydlel během svého posledního angažmá ve Švýcarsku. Po sobě zanechal dopis na rozloučenou, ve kterém své rozhodnutí dobrovolně odejít ze světa zdůvodnil rodinnými a finančními problémy. „Těžko hledám slova. Po Františku Rajtoralovi jsme přišli o dalšího vynikajícího fotbalistu a kamaráda, který s námi ve Viktorce zažil velké úspěchy," napsal na webu plzeňského klubu jeho generální manažer Adolf Šádek.
Kariéra českého mládežnického reprezentanta šla strmě dolů poté, co se po duelu s Borisovem v Lize mistrů o třetí místo prokázalo, že dopoval. Následoval trest od UEFA v podobě zákazu hraní fotbalu na dva roky. Během nich se držitel dvou titulů s Viktorií Plzeň a Baníkem Ostrava poctivě připravoval. Po vypršení trestu se připojil ve druhé lize k Sigmě Olomouc, které pomohl k postupu do nejvyšší soutěže. Kvůli zdravotním potížím ale v roce 2015 odešel na zahraniční angažmá do Švýcarska, kde hrál v páté nejvyšší lize za US Schluein Ilanz.
Neléčitelná nemoc
K Bystroňovi a Rajtoralovi se v neděli přidal i Marián Čišovský. Na rozdíl od svých bývalých spoluhráčů se potýkal s amyotrofickou laterální sklerózou, která je neléčitelná. O ní se dozvěděl během roku 2014, kdy si léčil zraněné koleno. Za Viktorii tak odehrál tři roky, přesto ho klub plně podporoval v léčbě a vedl ho na soupisce, například během zisku titulu v roce 2016. To už bylo dávno jasné, že si Čišovský fotbal už nikdy nezahraje. S nemocí bojoval dlouhých šest let a postupně se stával čím dál víc neschopným jakéhokoliv pohybu a byl odkázaný na pomoc nejbližších.
Svůj boj ale nakonec prohrál. Přestože byla diagnóza nemilosrdná, zpráva zdrtila jak klub, tak celý český fotbal. Jedním z lidí, kteří to ale nesou nejhůř, je právě poslední obránce z valu, který tolik děsil soupeře v roce 2011. David Limberský stále působí v Plzni a pravidelně se s Čišovským vídal. Věděl, že krutá zpráva je stále blíž, ale nešlo se na ni nijak připravit. „Dohlídni tam na Rajtyho s Bizim. Naše obrana z roku 2011 byla neuvěřitelná a nemůžu uvěřit, že jsem tu zůstal úplně sám," napsal Limberský ve svém rozloučení s Čišovským.