Prokletí Francie: Od útoku na Charlie Hebdo stíhá zemi rána za ránou
Útok na Charlie Hebdo - 12 mrtvých
7. ledna letošního roku došlo k masakru, který bohužel vejde do dějin Na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo zaútočili bratři Kouachiovi, použili granátomety a útočné pušky.
Středa 7. ledna dopoledne kolem desáté hodiny ráno. Z vozu v centru Paříže vystupují dva střelci a vbíhají do redakce týdeníku Charlie Hebdo, kde právě probíhá porada. Na místě zůstává deset mrtvých novinářů a editorů, venku mrtvý muslimský policista a vrátný. Během dalších dvou dní umírá policistka a čtyři rukojmí v pařížském košer obchodě. Dohromady sedmnáct lidí. Francie je v šoku.
Novináři berou útok na své kolegy jako útok na svobodu slova. Oči celého světa se upírají směrem k Francii. Útok nahrává islamofobům a nenávist k příslušníkům muslimské obce nabírá na síle. V Evropě vznikají nepokoje a většina zemí začíná řešit otázku přistěhovalců, což je jeden z největších problémů Francie.
Francie pořádá solidární miliónový pochod Lidé vychází do ulic a vydávají se na pochod za účasti britského premiéra Davida Camerona, Mahmúda Abbáse z Palestiny, kancléřky Angely Merkel, francouzského prezidenta Françoise Hollanda i českých představitelů, mezi kterými je premiér Sobotka a ministr Zaorálek.
Hlavní vyšetřovatel útoku na Charlie Hebdo, komisař Helric Fred, který patřil k vysoce postaveným kriminalistům, páchá 11. ledna sebevraždu Zastřelil se v budově justiční policie v Limoges, kde pracoval.
Novináři, kteří přežili, se rozhodli pokračovat ve své práci a připravili „vydání přeživších“, tak se začalo říkat prvnímu číslu Charlie Hebdo po masakru.
Začátkem února se situace uklidňuje.
Srážka dvou helikoptér - 10 mrtvých
10. března 2015 přichází zpráva o srážce dvou helikoptér blízko Villa Castelli v provincii La Rioja, zhruba 1 170 kilometrů od hlavního města Buenos Aires v Argentině. Na palubách umírá osm vrcholových francouzských sportovců a dva piloti.
Francouzský sportovní svět ztrácí dva olympioniky
Prezidentský palác potvrzuje, že mezi mrtvými je francouzská plavkyně a olympijská medailistka Camille Muffat (25) a boxer Alexis Vastine (28), který získal bronz na olympiádě v roce 2008.
Další z obětí je známá námořnice a legenda Florence Arthaud (57).
Země se opět zahaluje do černého.
Pád letadla ve francouzských Alpách - 150 mrtvých
24. března 2015 zaznamenávají krátce po 11. hodině dopoledne světové zpravodajské agentury informaci o havárii Airbusu A320, na jehož palubě se má nacházet 150 cestujících.
Letadlo letělo z Barcelony do Düsseldorfu.
Francouzská média přichází s informací, že tajné služby měly den předem zprávy o dalším možném teroristickém útoku na Francii. Zda pád letadla s terorismem souvisí ve chvíli, kdy tento text vznikal, nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil.
Všichni čekají na seznam cestujících a jejich identitu. Policisté pomocí helikoptéry lokalizovali místo havárie. Jedná se skutečně o hory a velice těžko přístupné místo.
Loga společností Lufthansa a Germanwings se zabarvují vzhledem k tragédii šedě a Francie opět čeká smutek.