Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Promoření neznamená, že budou lidé chráněni, říká děkan 1. lékařské fakulty

Testy promořenosti pomohou.
Zdroj: profimedia.cz/pixabay
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
testování
Promořit koronavirem českou populaci ano, či ne? To je momentálně téma číslo 1, ke kterému se vyjadřují různí odborníci, avšak běžnému člověku to může způsobovat strach a zmatek. Epidemiolog Roman Prymula spustil diskuzi svým výrokem, že by se měla celá populace virem promořit, ač svůj výrok posléze zmírnil. Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo odpovídal portálu Lidovky.cz na otázky týkající se připravovaných testů promořenosti populace. Podle něho totiž promořenost automaticky neznamená, že budou lidé chráněni.

Počty nakažených s příznaky jsou známy. Ministerstvo zdravotnictví je na svém portálu aktualizuje několikrát denně. Jak ale zjistit, kolik lidí se s virem setkalo, ale nemělo žádné příznaky, mají zajistit rychlotesty na promořenost populace. Podle Aleksiho Šeda se totiž zatím neví, zda protilátky automaticky ochrání člověka proti další nákaze.

Zjišťování protilátek

Proto je teď důležité na vzorku populace zjistit, kolik lidí přišlo s koronavirem do kontaktu, aniž by o tom vůbec věděli. "Jde nám o to, odhalit, zda měl člověk s virem kontakt, jeho imunita se s ním vypořádala bez dalších příznaků a na základě toho si vytvořil protilátky." Šedo, který podporuje studii promořenosti pro portál Lidovky, uvedl, v jaké fázi se příprava na testování nachází.

K testování stačí krev z bříška prstu. Už na místě se pak člověk dozví, jestli má v těle protilátky proti Covid-19. "To je strašně cenná informace, jež může říct i to, že vážně nemocných je třeba méně než jedno procento infikovaných. Na základě toho se pak také v rámci chytré karantény dají přijmout další protiepidemická opatření, která by nemusela být tak restriktivní jako dnes," popsal dále.

Kdy může začít testování

Testování by mohlo začít už o velikonočních svátcích. "Momentálně to záleží na postupu ministerstva zdravotnictví, které, pokud vím, projekt podporuje. Během týdne můžeme připravit vše potřebné. Je ale nutné vzít v potaz náročnost a komplexitu takového projektu, který zahrnuje práci s osobními daty, schválení etickými komisemi a složitou logistiku," řekl děkan.

Při testování promořenosti jsou potřeba jiné testy než ty, které se doteď používaly k odhalení, jestli u pacientů nemoc probíhá nebo ne. Testy na odhalení protilátek proti Covid-19 pocházejí podle děkana z Číny. "Ministerstvo zdravotnictví má k dispozici certifikované čínské jednorázové testy, o nichž máme pozitivní reference," uvedl.

Vzorek populace

Testy by se měly provádět na náhodně vybraných lidech, což vyžaduje spolupráci s Českým statistickým úřadem. Podle Šeda se bude jednat cca o 15 tisíc lidí. 5 tisíc v Praze a po 5 tisících v dalších dvou oblastech. Šedo ale připouští, že není možné testovat jenom oblasti, kde se nachází největší koncentrace nakažených, tj. Praha a obce, které byly kvůli nákaze zcela uzavřeny.

"Kdybychom věděli, že populace je již nějakým významnějším způsobem promořena, pak by bylo dobré postupně a kontrolovaně zavést opatření, která by vedla ke stádní imunitě. Tyto testy by tomu mohly napovědět," vysvětlil na závěr.

Jak termín promoření populace vysvětlil Roman Prymula, se podívejte zde.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy