Proutník, jehož kouzlu podlehla i Janžurová: Josefa Bláhu postihla krutá smrt
Česká televize opět s velkým úspěchem reprízuje seriál Hříšní lidé města pražského Jedním z nejvýraznějších herců v tomto evergreenu televizních obrazovek byl Josef Bláha Představitel inspektora Brůžka, pocházející z Jugoslávie, neuměl až do svých 11 let česky. Jeho maminka byla Slovinka a otec Čech. Během druhé světové války byl totálně nasazen. Po osvobození Československa vystudoval herectví na pražské DAMU. Po krátkém angažmá v Divadle Ference Futuristy zakotvil v Divadle na Vinohradech, kde působil v letech 1951 až 1991, tedy téměř do své smrti. Kromě Hříšných lidí se jej můžeme pamatovat například jako čtyřrukého ředitele školy z Dívky na koštěti nebo komedie Zítra vstanu a opařím se čajem.
Žerty stranou
Herec byl nejlepší kamarád s Vlastimilem Brodským Oba byli známí tím, že se snažili rozhodit své kolegy a fanoušky předstíranými hádkami, které dokázali sehrát tak dobře, že lidé vyděšeně utíkali pryč. Mezi oběťmi jejich žertování můžeme najít například i herce Josefa Dvořáka. „Všichni se na mě jen tak s cukajícími koutky podívali a pak se rozesmáli. Největší radost jsem tím samozřejmě udělal Bláhovi s Bróďou. Oni to na mě celou dobu hráli a já jim naletěl. Nebyl jsem ale zdaleka první ani poslední,“ prozradil herec.
Josef Bláha a Iva Janžurová
Ačkoliv byl ženatý, byl Bláha známý jako velký svůdník. Ve svých pamětech na něj takto vzpomínala Jiřina Švorcová „Bláha byl velmi šarmantní. Skoro na každém zájezdu měl nějakou fanynku." Tuto zálibu těžce nesla jeho manželka, která se ovšem postupem času s jeho nevěrami smířila. Několik let měl dokonce milenku, o které jeho manželka Bohumila věděla a se kterou se znala. Jednou z žen, které se lapily do jeho pasti, byla například mladá Iva Janžurová „Mně ten jeho humor tak strašně imponoval a byla jsem tak šťastná v jeho blízkosti, že jsem na čas ten náš přátelský vztah proměňovala v zamilovanost,“ přiznala po letech herečka.
Smrt přišla pomalu
V osmdesátých letech se ještě objevil například v kultovním seriálu Návštěvníci, kde ztvárnil akademika Jana Richarda. Stihl si ještě také zopakovat roli inspektora Brůžka ve volném pokračování Hříšných lidí s názvem Panoptikum města pražského. Poté jeho pracovní tempo zpomalilo, v roce 1989 ho však úplně zastavila rakovina jícnu. Zbylých pět let života už nemohl vystupovat ani v Divadle na Vinohradech, neviděli jsme ho už ani ve filmu. Během jeho smutného konce při něm stály jak jeho manželka, tak milenka. Poté, co už nemohl přijímat potravu, mu manželka nosila do nemocnice alkohol, který pil brčkem. „V prosinci 1994 tátovi večer najednou ochrnula polovina těla, tak jsme zavolali sanitku a nechali jsme ho převézt do nemocnice. Tam jsme mu nosili ještě s maminou lahvičky rumu, krátce potom na svatého Mikuláše zemřel,“ vyprávěl jeho syn.