Provozovatelé pražských koupališť o koronaviru: Pravidla necháváme na návštěvnících
Naše redakce se vydala zkontrolovat hned 7 pražských koupališť, kde jsme sledovali, kolik se tam pohybuje lidí a jak dodržují rozestupy. Kde byl největší nával? A kde se dají krásně dodržovat rozestupy?
Rozestupy
Samotní provozovatelé koupališť neřeší, jestli návštěvníci rozestupy a další hygienická opatření dodržují. Sice všechny koupaliště hned u vstupu mají vylepené plakáty, jak se řádně chovat, ovšem dále to už pak neřeší. "Necháváme to čistě jen na návštěvnících," bylo nám řečeno u jednoho ze vstupů. Plná zodpovědnost je tedy pouze na návštěvnících.
Mnoho koupališť v centru Prahy je malých, tudíž je tam více komplikované dodržovat rozestupy. Navštívili jsme Stírku, Pražačku, Slavii, Podolí, Žluté lázně, Petynku a Džbán. Na některé z nich jsme vyrazili hned ráno, takže tam ještě nebyl takový nával. Tam, kam jsme došli v odpoledních hodinách, už bylo samozřejmě víc návštěvníků.
Úplně nejvíc lidí bylo na Petynce. I tak se tam ale rozestupy v rámci možností dodržovaly. Ve Žlutých lázních bylo také vcelku dost lidí, rozestupy se tam ale také dají dodržovat. Problém pak nastává například na Stírce nebo Pražačce, které nejsou svou rozlohou až tak velké. Lidé se tam většinou mačkají a pomalu ani není kam dát ručník.
Výhodu mají koupaliště Podolí, Slavia a především pak Džbán. Pokud chcete mít dostatek místa kolem sebe a stranit se ostatních, rozhodně vyrazte na Džbán, protože je rozlohou největší a rozestupy se dají krásně dodržovat. I Slavia a Podolí mají větší kapacitu, takže se dají považovat za více bezpečné. Nicméně když se pak všichni sejdou ve vodě, už je to horší. Ve vodě je složité dodržovat rozestupy téměř na každém koupališti krom Džbánu.
Pokud se chcete vyhnout velkému množství lidí, rozhodně vyrazte na koupaliště časně zrána, kdy se tam nepohybuje tolik návštěvníků. V odpoledních hodinách pak bývá nápor téměř všude. Ve fotogalerii se pak můžete podívat, jak to na pražských koupalištích vypadá.
Jestli vás zajímá, jak je to s rouškami, tak na koupalištích je nikdo nenosí. Což není ale nic divného, protože tam se nosit nemusí.
A co na to ministerstvo?
Když se člověk podívá na přeplněná koupaliště, rozhodně jako první připadá v úvahu otázka, zda koupaliště nemůžou být pro návštěvníky mnohem více riziková než třeba kluby. Co si o tom myslí ministerstvo zdravotnictví?
"Problémem koupališť je především společné zázemí, jako jsou např. šatny, sprchy. Tam se na poměrně malém prostoru pohybuje větší množství lidí a může docházet k přenosu infekce. Rizikem je také nahromadění osob např. u stánku s občerstvením nebo u různých atrakcí. Především pak v případě, kdy může vznikat aerosol - např. uměle vlny," řeklo pro naši redakci ministerstvo zdravotnictví. "Na koupalištích se lidé většinu času nehromadí na jednom místě a nešíří své kapénky např. zpěvem, jako je tomu na koncertech," doplnil mluvčí ministerstva Kryštof Berka.
Dále pak jistě každého napadne také otázka, zda se koronavirus může šířit ve vodě. "Přenos viru přes chlorovanou vodu je nepravděpodobný. Mnohem vyšší riziko jsou případy, kdy dotyčný vyloučí své sekrety do prostředí z úst," uvedl mluvčí.