Průlom: První Američané by mohli být očkováni proti koronaviru už v prosinci
Farmaceutická firma Pfizer v pátek předložila americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) žádost o mimořádné nasazení své vakcíny proti nemoci covid-19. Poradní výbor FDA pro vakcíny by se měl sejít 10. prosince.
Slaoui řekl, že pokud bude vakcína schválena, mohla by se začít distribuovat hned následující den. "Náš plán je, abychom byli schopni poslat vakcíny na imunizační místa do 24 hodin od schválení," uvedl Slaoui, někdejší šéf vývoje vakcín ve farmaceutickém obru GlaxoSmithKline.
Operace Warp Speed
Očkovací projekt ponese název Operace Warp Speed (Warpová rychlost), podle fiktivní metody cestování nadsvětelnou rychlostí ze sci-fi seriálu Star Trek. Server CNN připomněl, že první by měly dostat vakcínu nejohroženější skupiny, jako jsou zdravotničtí pracovníci, senioři a lidé s dalšími zdravotními problémy.
Společnost Pfizer, jež na vakcíně spolupracuje s německou BioNTech, nedávno informovala veřejnost o úspěšné poslední fázi klinických testů. Ta prokázala, že je vakcína účinná asi z 95 procent ve všech věkových skupinách a nemá žádné vážné vedlejší účinky. Pfizer uvedl, že ještě letos by chtěl vyrobit asi 50 milionů dávek, což stačí na naočkování 25 milionů lidí.
Ostatní firmy
Další firmou, která požádá o mimořádné schválení svého preparátu, bude podle očekávání společnost Moderna. Předběžné výsledky finálních testů jejího preparátu ukázaly srovnatelnou účinnost jako u vakcíny Pfizeru.
Na vývoji covidové vakcíny pracují desítky firem po celém světě. Jako další zřejmě zveřejní výsledky svých testů společnost AstraZeneca, jež spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Ještě letos chce také o svém pokroku informovat firma Johnson & Johnson.