Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Průlomová léčba deprese: Čeští vědci chtějí vsadit na účinky lysohlávek

lysohlávky
Zdroj: wikipedia.org
Výzkum
V pátek informoval mluvčí Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) Jan Červenka, že vědci ze zmíněného institutu budou zkoumat a porovnávat účinky halucinogenu z lysohlávek jako antidepresiva. Domnívají se totiž, že nová experimentální léčba by mohla pomoci lidem s depresemi.

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví chtějí vyzkoušet novou experimentální léčbu, která by mohla pomoci lidem trpícím depresemi. Budou zkoumat a porovnávat účinky halucinogenu z lysohlávek jako antidepresiva. Konkrétně budou zkoumat látku psilocybin, již budou jako první v Evropě srovnávat s již používaným antidepresivem s rychlým nástupem účinku ketaminem. Informaci přinesl v pátek mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Psilocybin

Podle výzkumů i výsledků je psilocybin bezpečnou látkou pro podání lidem. Jak předpokládají odborníci, psilocybin může mít oproti ketaminu delší antidepresivní účinek. "Ve druhé fázi klinického hodnocení budeme hodnotit účinnost a dobu trvání antidepresivního účinku psilocybinu v porovnání s ketaminem. Studie je dvojitě zaslepená, tedy ani pacient, ani zkoušející lékař neví, kdo jakou látku dostane," sdělil lékař z NUDZ Tomáš Páleníček.

Podle dosavadních výzkumů mohou účinky psilocybinu trvat až několik měsíců. Pacienti budou výzkumníky kontaktování i po šesti a dvanácti měsících, kdy budou ověřovat účinky. Krom toho chtějí vědci také prozkoumat samotný mechanismus účinku pomocí neurozobrazovacích metod EEG a funkční magnetické rezonance (fMRI).

Studie

Do výzkumu chtějí vědci zařadit 60 dospělých hospitalizovaných pacientů se středně těžkou až těžkou depresí, která neodpovídá na běžnou léčbu. Pacienti budou muset samozřejmě splňovat mnoho kritérií. Navíc budou muset dodat doporučení od ambulantního psychiatra.

"Pokud půjde vše podle plánu, doufáme, že prvního pacienta budeme moci zařadit na podzim letošního roku," doplnil Páleníček.

Průlom

Dle odhadů žije v České republice minimálně půl milionu obyvatel, kteří trpí depresí. Jak odhaduje Světová zdravotnická organizace (WHO), celosvětově trpí depresí více než 300 milionů lidí. Deprese je podle WHO čtvrtou hlavní příčinou zdravotních obtíží lidí po celém světě.

Na zhruba 20 až 30 procent pacientů trpících depresí nezabírají žádné nasazené léky ani psychoterapie, uvádějí odborníci. Kvůli tomu se vědci z NUDZ rozhodli zaměřit na novou léčbu. Pracují na tom, aby bylo možné využívat psychedeliky asistovanou terapii v léčbě deprese. Při této léčbě se využívají látky, které vyvolávají dočasný stav změněného vnímání a prožívání. Když odezní akutní stav po kontrolovaném užití některých psychedelik, následuje podle vědeckých poznatků téměř okamžité zlepšení nálady. A právě to může být průlomem v léčbě dlouhodobě depresivních pacientů.

Lysohlávky

Lysohlávka je rod stopkovýtrusných hub s celosvětovým výskytem. Popularitu si získali především díky halucinogenním účinkům. Lysohlávky jsou slangově označovány jako houbičky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy