Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Průlomové zjištění: Koronavirus si oběti vybírá podle krevní skupiny, která z nich je nejodolnější?

Průlomové zjištění: Koronavirus si oběti vybírá podle krevní skupiny, která z nich je nejodolnější?
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
Koronavirus
O koronaviru toho víme stále poměrně málo, a proto je tolik nevyzpytatelný. Nyní ale přišli vědci se zásadním zjištěním. Jak ukazují dvě na sobě nezávislé studie, covid-19 neútočí v takové míře na lidi s krevní skupinou nula. Navíc když už koronavirem onemocní, mají výrazně menší příznaky. Rozdíl mezi ostatními skupinami je přitom velký.

První studie, která se věnuje krevním skupinám a jejich vlivu na koronavirus, pochází z Dánska. Tamní tým vědců vzal údaje z dánského registru, ve kterém bylo uvedeno více než 473 tisíc lidí otestovaných na koronavirus. Ty porovnal s kontrolní skupinou o více než 2,2 milionu běžné populace.

Ze srovnání vyšlo najevo, že lidé s krevní skupinou nula mají velkou výhodu oproti ostatním typům A, B a AB. Populace s nulou je totiž podle daných údajů mnohem méně náchylná k nákaze koronavirem než ostatní krevní typy. Navíc v případě nákazy je průběh většinou jen velmi mírný.

"Máme výhodu silné kontrolní skupiny. Dánsko je malá, etnicky homogenní země se systémem veřejného zdraví a centrálním registrem laboratorních údajů. Naše kontrola je tedy založená na populaci, což dává našim zjištěním pevný základ," tvrdí vedoucí studie Torben Barington z Fakultní nemocnice v dánském Odense.

Méně rizikový je i typ B

S podobným závěrem pak přišla kanadská studie. Ta proběhla na 95 nakažených koronavirem, kteří byli v kritickém stavu ve Vancouveru. Podle kanadských vědců jsou ohroženi více lidé s krevní skupinou A nebo AB. Hrozí jim větší riziko poškození plic nebo selhání ledvin. Oproti Dánům ale kanadští vědci vidí jako méně rizikovou kromě nuly i typ B.

"Pozorovali jsme toto poškození plic a ledvin a v budoucích studiích budeme chtít potlačit účinek krevní skupiny a covidu-19 na životně důležité orgány," vysvětluje vedoucí kanadské studie Mypinder Sekhon z Univerzity v Britské Kolumbii.

Zjištění tak přispělo k dalšímu poznání zákeřného viru a podle odborníků by mohlo pomoct i ve výrobě léku. K tomu je ale v současné době pořád daleko.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy