Průměrná mzda je v Česku opět vyšší, překonala hranici 34 tisíc korun
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda vrostla meziročně o 7,2 procenta. Ve druhém čtvrletí roku 2019 vystoupala na rekordních 34 105 korun hrubého. V porovnání s průměrnými cenami, ty vzrostly pouze o 2,8 procenta, což vedlo k reálnému růstu mezd o 4,3 procenta.
"Růst mezd byl výrazně vyšší než růst ekonomiky, což je z dlouhodobého pohledu neudržitelné," řekl pro TN.cz hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Osmdesát procent zaměstnanců pobírá mzdu od 14 995 do 55 259 korun.
Podle Křečka většina lidí v Česku na průměr nedosáhne. Důvodem je, že do statistiky se počítají mzdy manažerů, kteří mají několikanásobně vyšší mzdy. "Její hodnotu zkreslují lidé s vysokými příjmy," upřesnil.
Mzda se navíc v jednotlivých krajích liší. Zatímco v Praze lidé průměrně berou 42 297 korun, v Karlovarském kraji je to pouze 29 691 korun. Nejvíce peněz berou podle ČSÚ zaměstnanci v bankovnictví a pojišťovnictví, kde je měsíční průměr 63 tisíc korun. Nejméně peněz pak mají lidé v pohostinství a ubytovacích službách - tam se částka pohybuje okolo 20 tisíc korun měsíčně.
"Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenávají zaměstnanci ve školství, kterým bylo přidáno na začátku roku, a také v administrativě. Menší nárůsty mezd jsou naopak v sektoru těžby či energetice," dodal ekonom Komerční banky Michal Brožka.