Průvod velbloudů upozornil na plýtvání vodou
Promění se malebná česká krajina postupně v poušť? Budeme na ulicích standardně potkávat zvířata, která se běžně pohybují v extrémně suchých oblastech? Je tohle budoucnost, kterou chceme? Nebo zabojujeme o vodu?
Obyvatele Prahy a Ostravy překvapil v týdnu nezvyklý jev. Městy se procházel průvod velbloudů! Pivovar Radegast tím chtěl upozornit na to, že plýtvání a špatné hospodaření s vodou jsou problémy, které stále více zasahují do naší krajiny i našich životů.
A právě na tento týden, konkrétně na 17. června, připadal Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští. Proto Radegast uspořádal průvod velbloudů, kteří se prošli ulicemi Prahy a Ostravy a zamířil i k Radegastovnám. Měl za cíl upozornit na problematiku nedostatku, plýtvání a špatného hospodaření s vodou.
„Velbloudi, kteří jsou symbolem sucha a pouští, spolu s námi upozorňovali na to, že zadržování vody v krajině a péče o vodní zdroje jsou nesmírně důležité aktivity. Pokud se do toho všichni pořádně nepustíme, tak se budeme s velbloudy možná setkávat nejen v průvodech,“ vysvětluje Josef Jalůvka, manažer značky Radegast.
Stromům stačí speciální vaky
Pivovar Radegast s vodou šetří, jde příkladem a snaží se ostatní inspirovat. Třeba přímo ve svém nošovickém pivovaru snižuje množství vody potřebné pro vaření piva a patří v tom mezi absolutní světovou špičku.
„Vzít si „na vlastní hrb boj o vodu“ by měl každý z nás. Zachovat naši jedinečnou krajinu budoucím generacím se nám podaří jen v tom případě, pokud se současným problémům a zároveň výzvám všichni postavíme čelem. A pomůže přitom každá, byť sebemenší akce, protože každá kapka má smysl,“ dodává Josef Jalůvka.
Konkrétně v Radegastu investovali za posledních 13 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů a během tohoto období snížili spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o téměř 40 %. Ještě konkrétněji – v posledních třech letech je potřeba průměrně asi 2,5 hl vody na výrobu 1 hl piva.
Šetřit s vodou ve městech a zároveň dopřát zeleni dostatek vláhy přitom není žádný velký problém. Tak například s vodou pro stromy mohou pomoci speciální zavlažovací vaky, díky nimž jednak není spotřeba tak veliká, ale zároveň je závlaha dostatečná.