První adventní neděle je čas pečení perníčků: Když je uložíte s půlkou jablka, zůstanou měkké
Bez perníčků by to snad ani nebyly Vánoce, ale upéci je, to je tak trochu alchymie. Aby byly na Štědrý den správně měkké, je ideální je péci první adventní víkend. Skladujte je v krabici spolu s napůl rozkrojeným jablkem. Ve spolupráci s webem Toprecepty přinášíme pár tipů a zaručených receptů, aby se vám už vždy povedly.
Kdy začít dělat perníčky?
Perníčky se tradičně doporučují začít dělat z vánočního cukroví jako první. Stihnou tak změknout a zároveň zpravidla nehrozí, že by se zkazily, protože vydrží opravdu dlouho. Těsto můžeme začít připravovat již koncem listopadu. Většina těst potřebuje pár dní na rozležení. Zkontrolujte si tedy instrukce v receptu předem, abyste pak nebyli překvapeni. Zkusit můžete třeba tento klasický - voňavé vánoční perníčky.
Jak se dělá těsto na perníčky?
Na těsto nejprve rozpustíme med s tukem. Tuto tekutinu následně necháme zase zchladnout, aby nespařila mouku, což by v těstu dělalo neplechu. Přidáme vejce, koření a další případné ingredience podle receptu. Potom zapracujeme mouku s kypřidlem a důkladně propracujeme do hladké podoby, zabalíme do mikrotenu a dáme zrát do chladna. Těsto pak necháme uležet několik dní podle receptu. Doporučují se až 2 týdny.
Na medové perníčky neboli medovníky potřebujeme med v tekutém stavu, takže ho nejprve rozpustíme. To můžeme udělat třeba tak, že sklenici s medem ponoříme do vroucí vody nebo zahřejeme spolu s tukem.
Recept na měkké perníčky
Perníčky by mohly ztvrdnout už při pečení. Musíme je tedy v troubě pečlivě hlídat a vytáhnout, jakmile jejich povrch zmatní. Recept na měkoučké vánoční perníčky uvádí dobu pečení 5-10 minut. Na plechu pak ještě dojdou. Aby byly lesklé, potřeme je ještě horké rozšlehaným žloutkem. Než zchladnou, měly by zůstat na rovném povrchu, jinak hrozí zkroucení.
Vychladlé perníčky potom uložíme do suché krabice spolu s rozpůleným jablkem, které zajistí, aby změkly nebo zůstaly měkké. Jablko je ale nutné kontrolovat a měnit.
Poleva a zdobení na perníčky
Nejčastěji se perníčky zdobí sladkou bílkovou polevou. Recept na ni je velice jednoduchý a zvládne ho každý. Patří do něj pouze bílek, cukr moučka a citrónová šťáva. Na zdobení špičkou a vytvoření vzorů potřebujeme hustší krém, přidáme do něj tedy více cukru, Na vybarvování je pak vhodnější naopak řidší sníh. Zdobit ale můžeme třeba i čokoládou nebo oříšky.
Bílková poleva vydrží v lednici až 3 dny. Je ovšem potřeba ji mít přikrytou igelitovou fólií a je možné, že změní konzistenci a bude do ní potřeba znovu všlehat bílek.
Ihned měkké perníčky pro opozdilce
Ačkoli si tradiční receptura žádá pečení s dostatečně dlouhým předstihem, aby perníčky stihly změknout, existují i varianty, které slibují, že budou vláčné hned. Pokud jste tedy v rámci vánočního shonu nechali pečení na poslední chvíli, může vás zachránit recept na ihned měkké perníčky.