Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

První armádní stipendista po roce služby: Je to úžasná příležitost

První armádní stipendista po roce služby: Je to úžasná příležitost
Zdroj: rtm. Patrik Růžička
armáda

Četař Jakub Hoch je armádní průkopník. Před dvěma lety byl prvním studentem, který se zapojil do pilotního ročníku stipendijního programu Ministerstva obrany pro civilní středoškoláky. Rok při studiu pobíral stipendium a po maturitě oblékl uniformu. „Nemohu si to vynachválit,“ hodnotí teď svoji zkušenost po roce služby. 

Dvacetiletý mladík z Klášterce nad Ohří je od loňska starším operátorem ve spojařské četě, která má na starosti po spojovací stránce zajistit místo velení pro štáb a velitele 41. mechanizovaného praporu v Žatci. Na průmyslovce studoval informační technologie, proto byl pro armádu zajímavý, mohl být zařazen do stipendijního programu a hned po maturitě měl zajištěnou práci v oboru.

„Armádní tématika mne zajímala už od malička. Ve škole jsem zjistil, že nejsem typ na sezení v kanceláři u počítače osm hodin denně. Pak se naskytla tahle úžasná příležitost, tak jsem ji čapnul za pačesy,“vypráví, jak vše odstartovalo, když do jeho školy (jako do jedné z prvních osmi) přišli v roce 2022 armádní rekrutéři. Cílem bylo představit pilotní ročník stipendijního programu.

Tehdy to byl krok do neznáma. Teď, o dva roky později, už je jasné, že ten krok mířil správným směrem. „Do stipendijního programu už se zapojily desítky studentů a učňů. Samozřejmě se také rozšířil okruh škol a oborů, jejichž studenti a učni mohou o stipendium požádat. A výhledově je ve hře další rozšíření,“ říká plukovnice generálního štábu Iva Bednářová, která má jako náčelnice Odboru doplňování personálu projekt na starosti.

Princip je jednoduchý – student či učeň oboru, o který má armáda zájem, podepíše při studium na střední škole smlouvu s vybraným vojenským útvarem. Každý měsíc dostává stipendium čtyři až pět tisíc korun podle prospěchu, za což se zaváže nastoupit po úspěšném ukončení školy do služby a odsloužit nejméně dvojnásobek doby, po níž stipendium pobíral.

Jakub Hoch dostával stipendium rok, musí tedy v armádě sloužit nejméně dva roky. „Závazek mám ale podepsaný na sedm let a doufám, že i potom tady vydržím co nejdéle. Baví mne to. Uplatním tady své znalosti ze školy a oproti lidem, kteří nemají vystudované to, co já, mám velkou výhodu,“ pochvaluje si. Do Žatce dojíždí denně z nedalekého Klášterce nad Ohří, na což mu armáda – jako každému vojákovi – přispívá.

Stipendijní program má pro armádu přínos také v tom, že příchod čerstvých absolventů snižuje vysoký průměrný věk českého vojska, který je vyšší, než by bylo záhodno. Útvary proto mají zájem o získání dalších stipendistů, kteří splní vstupní podmínky. I mladý četař Hoch občas přemlouvá ke vstupu do armády své známé. „Doporučuju to všem mladým klukům,“ říká a s úsměvem připomíná jeden z benefitů, které armáda nabízí všem vojákům: „Upřímně, kdo může říct, že jde ve služební době do fitka a zaměstnavatel mu za to ještě zaplatí?“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy