První Český lev: Nesmrtelná teta Bohdalová, zapomenutý scénář a zlato pro Šakalí léta
Ceny Český lev vznikly v roce 1993. První ceremoniál se uskutečnil 25. února 1994 ve Velkém sále Lucerny a televize ho odvysílala ze záznamu až o den později. Zakladatel cen a dlouholetý režisér Petr Vachler tehdy nastavil způsob, jakým způsobem bude předávání probíhat. První ročník uváděla moderátorská dvojice Roman Holý a Miloš Kohout.
Zapomnětlivý moderátor
Oba tehdy uváděli filmový magazín Kinobox, který byl ve své původní podobě hodně skečový. Pokud máte čas, podívejte se na tyto díly na YouTube, jsou to divoké televizní devadesátky. "Bylo to velice stresující a zároveň zábavné," vzpomínal Roman Holý na první udělování Lvů. Jeho kolega tehdy navíc zapomněl všechny repliky ve chvíli, kdy vstoupili na jeviště. Skeče, kterými byl Kinobox prošpikovaný, se tehdy přenesly i do předávání Lvů. Humor, balancující na hraně (a někdy za hranou) trapnosti, se pak Lvů držel po celou dobu působení Petra Vachlera.
Šakalí léta vyhrály
První České lvy ovládl snímek Šakalí léta režiséra Jana Hřebejka. Získal celkem pět skleněných sošek za nejlepší film, režii, hudbu, a nejlepšího herce (Josef Abrhám). Pátou sošku získal od diváků časopisu Cinema. Ocenění se udělovala pouze v devíti kategoriích, tudíž se jedná o jasné vítězství. Nutno však podotknout, že se v roce 1993 natočilo pouze 19 filmů. O výsledcích rozhodovala stočlenná porota, Česká filmová a televizní akademie vznikla až v. roce 1995.
Cena Plyšový lev
Cenu za nejlepší herečku získala Jiřina Bohdalová za snímek Nesmrtelná teta a poprvé byla také udělena anticena Plyšový lev pro nejhorší film roku. Toto nechvalně proslulé ocenění po zásluze získala Kanárská spojka, i když konkurence byla tehdy velká. V témže roce totiž vznikly i snímky jako Hotýlek v srdci Evropy nebo Nahota na prodej. Od té doby se kvalita českých filmů přece jen zvedla a je více z čeho vybírat, ale nechceme nic zakřiknout.