První detaily úmrtí Sinéad O'Connor (†56): Cizí zavinění policie vyloučila. Rodina o příčině mlčí
Policie přišla s prvním vyjádřením k úmrtí irské hudební ikony Sinéad O'Connor, která ve středu zemřela. Náhlá smrt světově uznávané zpěvačky, která se celý život potýkala s psychickými problémy a během života přišla o syna, vyvolala mnoho nezodpovězených otázek. Důvodem je i skutečnost, že rodina odmítá zveřejnit příčinu úmrtí. Bližší detaily nyní uvedla až policie, jak informuje britská BBC.
Tělo Sinéad O'Connor bez jakýchkoli známek života bylo nalezeno v jejím londýnském domě během středy. Podle prohlášení policie vyšetřovatelé „nepovažují její smrt za podezřelou“. Jde o první zveřejněný detail o úmrtí zpěvačky. Policisté ženu prohlásili za mrtvou neprodleně v 11:18 místního času a okamžitě informovali její rodinu, uvádí BBC.
Kriminalisté dále informovali, že připravují spis pro koronera. O'Connor trpěla bipolární afektivní poruchou (BAP) a v minulosti učinila několik pokusů o sebevraždu. Její psychický stav se navíc výrazně zhoršil po sebevraždě jejího 17letého syna v lednu 2021. Irskou umělkyni přežily její tři děti.
Onemocnění vyžaduje léčbu a terapii
O svých psychických problémech zpěvačka veřejně mluvila. V roce 2007 v talkshow americké moderátorky Oprah Winfrey uvedla, že jí byla o čtyři roky dříve diagnostikována právě BAP a že před určením diagnózy bojovala se sebevražednými myšlenkami a nepřekonatelným strachem. Podle agentury AP tehdy rovněž řekla, že díky lékům se jí podařilo „nalézt větší rovnováhu, je na tom ale potřeba stále pracovat“.
Bipolární afektivní porucha, někdy nazývaná také maniodepresivní porucha, je duševní onemocnění charakterizované výraznými výkyvy nálad. Lidé trpící touto nemocí se pohybují mezi dvěma póly – mánií a depresí. Během manické fáze může jedinec projevovat euforii, nadměrnou aktivitu, nespavost, přehnané sebevědomí či riskantní chování.
Naopak, během depresivní fáze člověk trpí smutkem, ztrátou zájmu o obvyklé aktivity, únavou, problémy s koncentrací a v některých případech myšlenkami na sebepoškození či sebevraždu. Tato porucha vyžaduje dlouhodobou léčbu a péči, která často zahrnuje léky a psychoterapii.
V roce 2017 zpěvačka zveřejnila na Facebooku video z motelu v New Jersey, kde říkala, že žije. Tehdy uvedla, že zůstává naživu kvůli ostatním a že kdyby to bylo na ní, „už tu není“. Když loni spáchal sebevraždu její syn Shane, zpěvačka na sociální síti napsala, že „bez něj nemá smysl žít“. Krátce na to byla hospitalizovaná, napsala AP.