První jarní den: Rovnodennost se slaví tisíce let a zkuste postavit syrové vejce na špičku
Jarní rovnodennost 2021
Ačkoliv to z okna tak nevypadá, 20. března 2021 v 10:37 nastane jarní rovnodennost. V astronomii je za jarní rovnodennost považován okamžik, kdy je Slunce v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose. Takový jev nastává dvakrát do roka - 20. až 21. března, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem, a 20. až 23. září, kdy prochází podzimním bodem.
Datum jarní rovnodennosti
Jarní rovnodennost nastává nejčastěji právě 20. března. Ačkoliv máme ze školy zafixováno, že jaro začíná 21. března, naposledy se to stalo v roce 2011. Znovu tomu tak bude až v roce 2102 a je skoro jisté, že se toho nikdo z nás nedožije. Vzácně nastane také 19. března, ale to se děje zhruba jednou za 250 let.
Délka dne a noci
Jak už je jasné z názvu, rovnodennost naznačuje, že by měl být den stejně dlouhý jako noc. Potíž s touto teorií je, že Slunce není jeden pevný bod a jeho paprsky se v atmosféře ohýbají. Reálně tedy během rovnodennosti slunce svítí 12 hodin 10 minut, zatímco noc trvá 11 hodin 50 minut.
Jarní rovnodennost a Keltové
Existují důkazy, že jarní rovnodennost slavili už Keltové, Germáni, Májové, Řekové nebo Římané. Ještě ve druhém až třetím tisíciletí před naším letopočtem byla jarní rovnodennost považována za začátek roku. Její význam ale je v dnešní době o dost menší, ačkoliv se z ní stále odvozuje datum Velikonoc
Tradice
Rituál vítání jara je spojen s vynášením smrti. Jde o západoslovanský lidový zvyk, pocházející ještě z předkřesťanské éry. Hlavním symbolem je vynášení slaměné figury (Morany), kterou lidé hodí do vody, aby vynesli smrt z vesnice. Pověra navíc říká, že jen během jarní rovnodennosti je možné postavit syrové vejce na špičku. Autorovi tohoto článku se to doposud nepodařilo, ale pokud se to podaří vám, dejte nám vědět do komentářů.