První kontakt! Vědec popsal, proč ho divocí Sentinelci nechali žít
John Allen Chau se jakožto sedmadvacetiletý nadšený misionář vydal na ostrov Severní Sentinel, kde byl zabit místními domorodci, kteří nestáli o křesťanskou víru. V minulosti se k nim ale přeci jen někdo dostal. Jednalo se o indického antropologa Triloknatha Pandita.
Tomu se z počátku k pobřeží dostat nešlo, jelikož Sentinelci na jeho výpravu mířili luky a šípy. Zlom nastal až v roce 1991, kdy jim domorodý kmen povolil přijet až k břehům. Pravděpodobně kvůli darům, které tým opakovaně přivážel.
„Byli jsme zmatení, proč nám to dovolili. Šlo o jejich rozhodnutí a setkání se odehrávalo podle jejich pravidel. Seskočili jsme z lodi do vody, která nám byla po krk, a rozdávali jsme kokosy a jiné dary. Ale vstoupit na pevninu nám nedovolili,“ řekl Pandit pro BBC.
Nevyhnul se ani pocitu nebezpečí. „Když jsem jim předával kokosy, mírně jsem se vzdálil od zbytku týmu a dostal jsem se blíž ke břehu. Jeden ze sentinelských hochů udělal vtipný obličej, vzal do ruky nůž a předváděl, že mi uřízne hlavu. Ihned jsem si přivolal loď a rychle se stáhl. Jeho gesto bylo výrazné, bylo jasné, že nejsem vítaný,“ dodal.
Při té příležitosti přišel dokonce i o brýle, které mu domorodec vzal. Na rozdíl od Johna Allena Chaua ale nepřišel o život.
Související články

Smutná smrt dvanáctileté Idy: Holčičku odpojili od přístrojů, pohřbí ji s tatínkem lékařem

Posun v záhadném úmrtí manažera oblíbeného českého e-shopu. Policie zveřejnila detaily

Horor v Meziříčí: Matka hodila své dvě malé děti z mostu do řeky, hrozí jí až 20 let

Tragédie ve Žďáru nad Sázavou: Kriminalisté našli těla dvou mladých lidí. Zřejmě šlo o vraždu a sebevraždu
