Karolína Prymulová získala statisícové dotace. Epidemiolog se hájí, že v té době nebyl ve vládě
Výběrová komise ministerstva průmyslu a obchodu přidělila firmě Medimun dotaci 5. srpna. Ta tvoří podle mluvčí ministerstva Štěpánky Filipové polovinu plánované investice. "Díky finanční podpoře bude moci příjemce vyrábět dezinfekci, což posílí jeho konkurenceschopnost," uvedla mluvčí. Dotace, která přesahuje částku 650 tisíc ale vyvolala mezi veřejností značné rozpaky. Podle řady lidí si Prymula "ulil" peníze do kapsy.
Firma Medimun ale dotaci získala v době, kdy byl Prymula vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Ministrem zdravotnictví ho prezident Miloš Zeman jmenoval 21. září. „Je možné to chápat jako střet zájmů, ale bylo to před tím, než jsem přišel na ministerstvo," bránil se Prymula v nedělním rozhovoru pro Českou televizi. Podle něj se akorát v poslední době kupí útoky na jeho rodinu.
Dotace jsou na výrobu desinfekce
Společnost Medimun byla založena v roce 2004, dlouhé roky ji vlastnila Prymulova manželka Ruslana. Ministrova dcera Karolína je jednatelkou od roku 2017, vyplývá z obchodního rejstříku. Čistý zisk firma vykázala až loni ve výši tisíc korun při obratu 180.000 Kč. "Cílem projektu je vyrábět zdravotní dezinfekční prostředky využitelné v nemocnicích a dalších zdravotních zařízeních na vlastních výrobních technologiích s dostatečnou kapacitou, která splňuje poptávané množství na trhu," píše firma na svém webu. Nabízí zde také k prodeji kyselinu hyaluronovou jako doplněk stravy.
Prymulova dcera v minulosti vlastnila také firmu Biovomed, která se zabývala klinickým výzkumem pro společnosti z celého světa. Podle informací tisku kvůli napojení na Biovomed odvolal v červnu 2016 tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) Prymulu z čela Fakultní nemocnice Hradec Králové. Prymula to označil za zástupný problém, důvodem k odvolání podle něj byly názorové neshody a osobní spory s Němečkem.