Psychiatr Cyril Höschl umíral na hrůznou nemoc: Přišel o polykací reflex, bál se utopení ve sklenici vody
Ve věku 75 let zemřel uznávaný český psychiatr Cyril Höschl. Věděl, že jeho konec je neodvratný a že to bude ošklivé. Přečtěte si, co povídal o své nemoci a jak ještě předtím pro eXtra.cz varoval před stádním podléháním totalitním praktikám.
Cyril Höschl trpěl
Psychiatr Cyril Höschl trpěl multisystémovou atrofií, jak informovaly Novinky.cz.
„Kdyby mi před půl rokem někdo řekl, že nebudu chodit, že nebudu řídit auto, že se nebudu moci podepsat, že nebudu moci psát ani na klávesnici, tak bych se šel snad picnout. Zajímavé je, že s tím, jak ta choroba postupuje, tak zároveň s ní postupuje pocit, že je vám to jedno. Že na to koukáte jako marťan a bavíte se spíš tím, jak se ty příznaky míhají, jak přibývají, jak jsou některé nevysvětlitelné,“ sdělil v dubnu 2024 v pořadu Galerie osobností webu Seznamzprávy.cz. Můžete se na něj podívat na Stream.cz.
„Ta nemoc je velmi nepříjemná, protože vede v průměru během šesti, sedmi let definitivně k smrti. Už mám rok za sebou a můžu se utopit v nejbližší sklenici vody, protože mi přestal fungovat polykací reflex. Takže když piju, tak se topím. To jsou příznaky, kterými nebudu nikoho obtěžovat, jen chci říct, že to hřiště se nesmírně zmenšilo. Legrace je na něm pořád, ale ten život je co do možností nesmírně omezený,“ popsal zase v září 2024 pro Echo24.cz psychiatr.
Za covidu se děsil ztráty svobody
Také redakce eXtra.cz s ním několikrát spolupracovala. Aniž by byl nějakým protisystémovým odpíračem očkování, v době pandemie koronaviru kritizoval, jak snadno jsme si tehdejší Babišovou vládou nechali ukrást své svobody.
V amerických médiích se v době epidemie objevovalo, že občané postkomunistických zemí jako ČR automaticky podléhali příkazům shora, protože jsme prý jako národ na to zkrátka zvyklí, poslouchat vrchnost. Podle tehdejšího vyjádření Cyrila Höschla pro eXtra.cz to nebylo úplně od věci.
„Na tom určitě něco pravdy je, proto lehkost, s jakou se obyvatelstvo našich zemí vzdalo prakticky přes noc všech svých svobod, není nijak překvapující,“ sděloval.
Připomeňme hysterii, kdy policisté chytali a zatýkali lidi na ulici, kteří se odmítali dusit v rouškách na volném prostranství, občané tehdy také nesměli opouštět hranice okresu, řešila se spousta omezení, přehnaně se zastavovala ekonomika, řadu z restrikcí (i pokut) pak jako zákony překračující zrušily soudy.
Obhájci Andreje Babiše a chaotických kroků jeho vlády tehdy namítali, že šlo o novou situaci a že nikdo na světě to nezvládl lépe. O tom by se dalo ale polemizovat donekonečna.
Obavy z totality
Höschl na druhou stranu nebyl proti vládě: ministrovi zdravotnictví ani kabinetu obecně jejich pozici nezáviděl.
„Nejrychlejší scénáře (promoření společnosti) počítají s dobou minimálně jednoho až dvou let. Jenomže udržet takto relativně příznivý průběh infekce znamená držet ta nejpřísnější restriktivní opatření, jež omezují naši svobodu a ochromují hospodářství,“ varoval ovšem tehdy pro náš web.
„Představa, že tento model totalitní společnosti (navíc ještě s takzvaným Velkým bratrem chytré karantény) bude trvat několik let a obyvatelstvo si na něj zvykne, je pro mnohé spoluobčany, jimž je svoboda hodnotou nade vše, prakticky nepřijatelná. Od nástupu všech jiných autoritativních systémů se tento liší v tom, že probíhá za naprostého souhlasu veřejnosti, paralelně prakticky po celé zeměkouli téměř bez výjimek. Dojde tedy k významnému hospodářskému úpadku a s tím spojeným negativním jevům včetně dopadů na duševní zdraví, osobní svobodu a sociální situaci obyvatelstva,“ obával se zhoršení situace.
To se naštěstí doslova nenaplnilo (byť duševní následky, například u mladých, se objevily), přišly ale nové výzvy: například ruská válka na Ukrajině, problémy s energiemi, nyní Trumpova nebezpečná cla.
„Rád bych věřil v Nietzscheho ‚Co tě nezabije, to tě posílí‘, ale v některých situacích tento postřeh nedává smysl. Zejména tam, kde by došlo k centralizaci moci, majetku a zmrazení volného pohybu obyvatel, peněz a zboží,“ uváděl nyní zesnulý lékař před pěti lety.
Evidentně nebyl spokojený s tím, jak stádně jsme všemu kývali.
Jak se nezbláznit
Zároveň dával i rady, jak nepodléhat skepsi.
„Tady platí obecně to, co ve všech náročných životních situacích a při stresu. Důležité je zejména udržovat si mezilidskou komunikaci, mít se komu svěřit, byť po telefonu nebo s využitím informačních technologií, protože sdílená starost je poloviční starost, umět změnit program, tedy nežít 24 hodin denně sedm dní v týdnu svými profesními otázkami, ale dát do mozku, jak se říká, občas ‚jinou disketu‘. Je třeba dbát i na to, aby nestoupala spotřeba alkoholu, k čemuž náročné životní situace, jako je tato, směřují. A to se týká i cigaret,“ dodal tehdy pro eXtra.cz muž, který se pyšnil řadou titulů. Jeho jméno i s nimi se zapisovalo takto: Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.
Konec lásky v Survivoru? Ivanka promluvila o vztahu se sporťákem Davidem. Tohle ji mrzí nejvíc
Související články

Zemřel Cyril Höschl: Uznávaný psychiatr podlehl vzácné chorobě

Krutá rána pro Ivana Břešťáka: Bývalá hvězda Novy náhle přišla o dceru

Smutek v královské rodině: Zemřel kmotřenec královny Alžběty II., praštil se do hlavy

Tragédie Vala Kilmera: Jeho mladší bratr se utopil, herec se s tím nikdy nesmířil

Zemřel Alois Švehlík: Herecké legendě bylo 85 let

Vyhrál zápas a zemřel: Bojovníka MMA zabil rozpad svalů, bylo mu jen 21 let

Jana uškrtila Adámka (†3) a pak se oběsila: Těžké deprese a rozšířená sebevražda, říká psychiatr Cyril Höschl
