Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Pták roku zvonek zelený má charakteristický hlas: Kdo je ohrožený opeřenec

Zvonek zelený
Zdroj: Pixabay
ochrana přírody

Ornitologové vyhlásili ptákem roku zvonka zeleného, informovala o tom Česká společnost ornitologická. Jde o ptáka, který byl dříve častým obyvatelem české krajiny, nyní se však jeho stavy značně zmenšily. Jak upozornili ornitologové, ptáci, kteří se někdy považují za všudypřítomné, tady s námi nemusí být napořád.

Zvonek zelený je ptákem roku 2022. Titul mu udělila Česká společnost ornitologická (ČSO). Působištěm zvonka je zemědělská krajina, zahrady i parky. Stavy tohoto ptáka však v posledních letech poklesly o dvě třetiny, a to především kvůli nemoci zvané trichomonóza. Udělením titulu zvonkovi chtějí ornitologové upozornit na to, že ptáci, které považujeme za obyčejné a všudypřítomné, nemusejí být běžní napořád, pokud budeme do jejich životů a životního prostředí nešetrně zasahovat.

Titul pták roku uděluje ČSO obvykle druhům, které jsou veřejnosti dobře známé a s nimiž se mohou lidé setkat ve svém okolí. Zvonky zelené lze u nás pozorovat celoročně. „Na jaře můžeme vidět samce, jak zpívají z vrcholků stromů. Pokud máme na zahradě husté keře, zvonci u nás mohou zahnízdit. Na podzim se potom hejna zvonků sdružují a potulují se polní krajinou, kde sbírají semena a další rostlinnou potravu. V zimě rádi přilétají do zahrad a na krmítka, kde si vybírají především slunečnicová semena,“ uvádí Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Charakteristický zvonivý hlas

Zvonka zeleného poznáte podle zářivě žluté pásky v křídle v zeleném kabátku, mohutného kuželovitého zobáku a hlasitého zvonivého hlasu. „Jméno odkazuje na jasný hlasitý zpěv, který připomíná zvonění malého zvonečku, případně elektrického domovního zvonku. To ale nebylo důvodem k pojmenování, protože jméno vzniklo dříve, než lidé začali zavádět elektřinu do domů,“ vysvětluje Vermouzek.

Hlavní příčinou úbytku zvonka je podle ornitologů závažná ptačí nemoc trichomonóza. Kvůli ní se zvonek stal jedním z nejrychleji ubývajících ptačích druhů posledního desetiletí. „Trichomonózu způsobuje parazitický prvok bičenka drůbeží Trichomonas gallinae, který napadá zadní část ptačí ústní dutiny – jícen a vole. Tam se namnoží a způsobuje rozsáhlé záněty, které znemožňují polykání, a ptáci nakonec uhynou hladem. Bičenky se přenášejí slinami a zbytky potravy, která odpadne nakaženým ptákům od zobáku. Na vzduchu dlouho nevydrží, ale pokud kousek semínka hned sezobne jiný zvonek, je tragédie hotová. Krmítka, kde jsou ptáci v těsném kontaktu, tedy přispívají k šíření nemoci, a proto se trichomonóze říká krmítková nákaza,“ popisuje Vermouzek. Ptákem loňského roku bylo káně lesní.


Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy