Půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán. Jak si nastavit hranice, aby se neobrátila proti vám?
Vypůjčení peněz od banky nebo nebankovní společnosti pro miliony lidí představuje způsob, jak si mohou splnit své sny, ať už zakládají firmu, kupují nemovitost nebo si přestavují dům po svých rodičích. Nicméně i když vám úvěr může spoustu věcí usnadnit, když situaci vezmete za špatný konec, váš život se naopak velmi zkomplikuje. Vše ale záleží především na vás a na vašem přístupu. Jak se postarat o to, aby půjčka sloužila vám a nikoli obráceně?
Vše začíná už před sjednáním úvěru
Jestliže nechcete, aby vás půjčka dostala do problémů, začněte podnikat ty správné kroky včas - ještě než si nějakou sjednáte. Jistotu, že tento závazek dokážete od začátku až do konce bez problému zvládnout, získáte jedině tak, že si vše dobře naplánujete. Začněte tím, že si sepíšete vaše příjmy a následně i výdaje. Jakmile od sebe tyto dvě částky odečtete, dostanete sumu, kterou budete schopni každý měsíc vynaložit na úhradu splátek.
Splátka by však neměla pokrýt celou tuto částku. Za ideálních podmínek vám k úhradě splátek sice možná bude stačit, ale jak asi sami víte, podmínky nikdy nebývají tak úplně ideální. Stačí, aby se vám rozbilo auto nebo domácí spotřebič, a hned budete mít výdaje o něco vyšší, než očekáváte. Na splátku vám pak nebude zbývat dostatek peněz, a tak byste se dostali přesně do té situace, před kterou jste se snažili ochránit.
Půjčka vám musí padnout jako nové boty
Když si kupujete nové boty, určitě nechcete, abyste z nich měli otlačené palce nebo puchýře na patách. Proto si nejspíš nejprve několik prohlédnete, vyzkoušíte a až poté si nějaké skutečně koupíte. S půjčkou je to stejné - chcete přece, aby vám dobře sloužila, a ne aby vám znepříjemňovala každý váš krok. Proto byste si měli nejprve udělat přehled o tom, jaké máte možnosti, a až poté odesílat žádost a podepisovat nějakou smlouvu.
Naštěstí nemusíte obcházet pobočky jednotlivých poskytovatelů, ani si domlouvat žádné schůzky. Jednotlivé půjčky si totiž můžete snadno porovnat online, a to prostřednictvím webových stránek Bezvamoney.cz Stačí vybrat, zda máte zájem o bankovní, nebankovní nebo třeba rychlou půjčku a před vámi se objeví seznam variant se všemi potřebnými informacemi, včetně možné výše půjčky a doby splatnosti. Půjčku si prostřednictvím tohoto portálu můžete i sjednat, a tak ušetřit čas s hledáním online formulářů přímo na webu poskytovatele.
A podle čeho byste půjčku měli vlastně vybírat? Co se týče výhodnosti úvěru, neboli toho, kolik za něj zaplatíte, mělo by pro vás být klíčové takzvané RPSN, což je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Toto číslo uváděné v procentech má za úkol žadateli o půjčku ukázat, kolik ho úvěr bude stát. Zahrnuje totiž nejen úrokovou sazbu, ale i další poplatky spojené s půjčkou.
Pořádkem ve financích k úspěšnému splácení
U financí to bohužel nefunguje tak, že si v nich jednou uděláte pořádek a pak už nic nemusíte řešit. Aby mohl domácí rozpočet fungovat tak, jak má, je třeba nastavit systém všem výdajům a plánovat dopředu. Jedině tak ukočírujete jak běžné účty, tak i nákupy a splátky úvěrů. Zkuste se zamyslet nad chybami, kterých se při správě financí dopouštíte, nebo se inspirujte nejčastějšími chybami ostatních, abyste se jim mohli sami úspěšně vyhnout.