Pyšná princezna nedávno oslavila 70 let: Milostný poměr na place zkomplikoval Vránové kariéru
Herci Alena Vránová a Vladimír Ráž, představitelé princezny Krasomily a krále Miroslava, se do sebe zamilovali přímo na place. Co dalšího museli tvůrci překonat, aby pohádka mohla vzniknout? Vránová prozradíla více deníku Blesk.
V září to bylo přesně 70 let, kdy světlo světa spatřila slavná pohádka. Představitelka princezny Krasomily Alena Vránová pak letos v červenci oslavila 90 let. Její životní, avšak nikoli doživotní partner herec Vladimír Ráž opustil svět tři dny po svých 77. narozeninách již na přelomu milénia. Dohromady se dali právě při natáčení Pyšné princezny, kde Ráž ztvárnil prince Miroslava, a jejich vztah neminula medializace, což pro ně nebylo zrovna pozitivní. V té době byla totiž Vránová provdaná za básníka Pavla Kohouta a Ráž byl ženatý s herečkou Alexandrou Myškovou.
Lidé začali Vránovou odsuzovat
Alena Vránová na tuto dobu vzpomíná rozpačitě. Pavel Kohout, v té době zapálený komunista, se jí pomstil opravdu netradiční formou, a to tak, že ji veřejně označil za předlohu své divadelní hry o nevěrné ženě Dobrá píseň o zlosynovi, který komunistu připravil o ženu. "Lidé mě začali odsuzovat a filmaři se mě báli," řekla Alena Vránová pro Blesk.
Oba představitelé titulních rolí se poté rozvedli a po skončení natáčení uzavřeli manželství spolu. Happy end se ale nekonal. Vladimír Ráž se nedokázal ubránit zástupu fanynek a měl i v novém manželství několik dalších milostných poměrů.
„Tátu chtěla každá a on kolikrát neodolal. Měl různé avantýry, milenky a snad i nějaký vážnější vztah s nějakou baletkou. Mámu to pochopitelně štvalo,“ prozradila kdysi pro Blesk jejich dcera Markéta. Nový vztah si pak našla také Vránová a manželství skončilo rozvodem, když bylo Markétě osmnáct. Ani ji však nečekal šťastný konec. Dcera měla dlouhé roky problémy s alkoholem, zničila si játra a dostala se do invalidního důchodu. "Pití se nikdy nevzdám, to raději zemřu," říkala. Stalo se jí to skutečně osudným a v roce 2013 následkům dlouhodobého pití alkoholu podlehla.
Původní scénář Pyšné princezny
V době, kdy se pohádka natáčela, vládl tvrdý gottwaldovský režim a komunisté měli zcela pod palcem barrandovská studia. Tvůrci tak museli překonávat mnoho překážek. Jednou z nich byl úplný zákaz nadpřirozených bytostí a kouzel. Jediné, co mohli ponechat, je slavná zpívající květina. Komunisté také nemohli překousnout, že by měl být feudální šlechtic a skoro kapitalista král Miroslav kladnou postavou. Scenáristé v čele se Zemanem ho tedy nechali pracovat převlečeného za zahradníka a práci rukama si s ním vyzkoušela i princezna Krasomila. Komunisté dále například prosadili, že Miroslav po vzoru sovětských inženýrů přikáže poddaným postavit přehradu.
Král pozoruje hvězdy a močí
Úsměvnou historkou byl spor se schvalovatelkou scénáře, spisovatelkou Marií Pujmanovou. Naštvala ji scéna, kdy král Miroslav vstoupí za jasné noci do zahrady. "Soudruzi, takový naturalismus nemá v socialistickém filmu, navíc pro děti, co dělat! 'Král se zastaví, pozoruje hvězdy a močí?'" Dnes již víme, že šlo o překlep ve slově mlčí.
Nápad na pokračování Pyšné princezny
Zhruba o 20 let později přišel režisér Bořivoj Zeman s nápadem na druhý díl. V něm byla Krasomila s Miroslavem rozvedená a nyní měli mít problémy se střídavou výchovou dcery. Ta se po vzoru matky měla zamilovat do zahradníka, který by tentokrát již byl skutečně zahradníkem z povolání a z řad prostého lidu. Předmětem sporu by pak byl odlišný názor na neurozeného nápadníka, se kterým neměla problém Krasomila, ale kupodivu Miroslav. Zeman o nápadu na druhý díl informoval v jednom z rozhovorů.
Scénář Zemanovi oba představitelé hlavních rolí naštěstí vrátili s tím, že by to úspěch a renomé první pohádky poškodilo. Pyšná princezna i po tolika letech stále patří k českým pohádkovým legendám.