Rady a tipy lékařů: Vydali jednoduchý návod, jak vyléčit koronavirus doma
Někdo volí přírodní postupy, jak zmírnit nachlazení, chřipku nebo právě koronavirus, jiní sází spíš na chemické varianty. Společnost všeobecného lékařství teď přišla s radami a tipy, jak bojovat s příznaky koronaviru při domácí léčbě. "Hovoříme o nejlepší obvyklé léčbě zahrnující režimová doporučení a léčebné prostředky, které nejrychleji vedou k úlevě a návratu pacienta k jeho běžným aktivitám," píše se v dokumentu, který společnost vydala pro praktické lékaře.
Léčba přírodní cestou
Autoři dokumentu zdůrazňují, že je důležitý klidový režim, ať už jde o fyzické aktivity nebo psychické vypětí. Zároveň je to stejné jako u každého nachlazení a chřipky - pití hodně vody a čajů. "Ve srovnávacích studiích velmi dobře vychází podávání čaje s medem," stojí v textu. Doporučili navíc konzumaci potravin bohatých na vitamíny, například vitamín D, C a zinek.
Člověk, který trpí vysokými horečkami, by mohl vyzkoušet zábaly nebo potní procedury, při bolestech v krku zase tzv. Priessnitzovy obklady (studené zapařovací obklady). Abyste mohli volněji dýchat, není od věci zkusit inhalovat solné a eukalyptové roztoky. Na kašel doporučili sirup z cibule a cukru, průduškový čaj nebo jitrocelový sirup.
Brufen, nosní sprej, kodein
Lékaři doporučují využít některé účinné léky, pokud nezabere přírodní cesta. "V medikamentózní léčbě se uplatňují především antipyretika a analgetika, dnes nejčastěji na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu," stojí v návodu.
Doporučují při suchém a dráždivém kašli využít některá volně prodejná antitusika obsahující dextromorphan, butamirát nebo dropropizin. "Nejúčinnější látkou, používanou v léčbě suchého dráždivého kašle, je kodein," zdůraznili lékaři.
Při vlhkém kašli a usnadnění odkašlávání zase expektorancia. Přesněji jde o Erdomed, ACC long, Mucosolvan, Ambrobene nebo Bromhexin. Na ucpaný nos a nosní sekreci by mohla zabrat antihistaminika či lokální dekongestiva.
Lékaři zároveň upozornili na to, že pokud by se nemocný nijak nelepšil, je lepší navštívit lékaře přímo v ordinaci. "Protahovaný průběh, vysoké horečky, změna charakteru kašle nebo dušnost patří mezi příznaky, které mohou svědčit pro bakteriální superinfekci, vyžadují prezenční posouzení a obvykle podání antibiotik," upřesnili lékaři.