Raz, dva! 63 let od první československé spartakiády: Znáte někoho, kdo na ní cvičil?
Již v roce 1948 proběhlo na Strahově hromadné cvičení, to se ale uskutečnilo ještě pod hlavičkou Sokola. 23. června 1955 šlo již o přehlídku socialistické tělovýchovy s heslem „Připraven k práci a obraně vlasti“. Akce představovala vyvrcholení oslav desátého výročí osvobození země Rudou armádou.
Ačkoliv první spartakiádu zažilo Československo před 63 lety, název pochází již z roku 1921, kdy jej vymyslel Jiří František Chaloupecký, inspirovaný povstáním římských otroků vedeným slavným gladiátorem Spartakem.
Sokolům navzdory
Komunisté v čele s prezidentem Antonínem Zápotockým plánovali velkolepou přehlídku uspořádat už dříve. Jejich cílem bylo zastínit zakázané všesokolské slety. Vedle toho měla spartakiáda demonstrovat pevnost režimu a politickou sílu.
Na akci se nešetřilo
Přípravy prvního masového cvičení byly projednávány celý rok. Rozpočet se tehdy vyšplhal na 45 milionů Kčs. Vystoupení bylo rozděleno na Den mladých, Den dospělých, Den Svazarmu a Den ozbrojených sil a předvedlo se v nich na 1,7 milionu lidí. Akce měla úspěch – lidé byli nadšení – a bylo rozhodnuto o pokračování. A protože se tehdy uplatňovaly pětiletky, tak další spartakiáda proběhla za rovných pět let.
Do cvičení se zapojila i armáda, jejíž vystoupení mělo demonstrovat připravenost k obraně socialistické vlasti. Velkolepá událost byla vysílána v přímém přenosu Československou televizí.