Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Raz, dva: Uplynulo 64 let od hromadného cvičení zvaného spartakiáda

Raz, dva: Uplynulo 64 let od hromadného cvičení zvaného spartakiáda
Zdroj: Facebook/Národní muzeum
Předchozí Další
+ Dalších 10 fotografií
retro
Přesně před 64 lety začala první spartakiáda v Československu. V roce 1955 na návštěvníky strahovského stadionu čekal úchvatný pohled na pohybující se obrazce vytvářené masou cvičenců. Spartakiáda měla symbolizovat mír a spokojenost v komunismem zmítané zemi. Množství účastníků i rozpočet se vyšplhaly do závratných výšin.

Již v roce 1948 proběhlo na Strahově hromadné cvičení, to se ale uskutečnilo ještě pod hlavičkou Sokola. 23. června 1955 šlo již o přehlídku socialistické tělovýchovy s heslem „Připraven k práci a obraně vlasti“. Akce představovala vyvrcholení oslav desátého výročí osvobození země Rudou armádou.

Ačkoliv první spartakiádu zažilo Československo před 64 lety, název pochází již z roku 1921, kdy jej vymyslel Jiří František Chaloupecký, inspirovaný povstáním římských otroků vedeným slavným gladiátorem Spartakem. V dobách totality se spartakiády konaly do roku 1985 pravidelně každých pět let, mimo rok 1970. Sokolové se po éře spartakiád sešli ještě v roce 1994 a také v roce 2012 k 150. výročí vzniku Sokola. Zatím poslední všesokolský slet se konal v roce 2018 v Praze.

Sokolům navzdory

Komunisté v čele s prezidentem Antonínem Zápotockým plánovali velkolepou přehlídku uspořádat už dříve. Jejich cílem bylo zastínit zakázané všesokolské slety. Vedle toho měla spartakiáda demonstrovat pevnost režimu a politickou sílu.

Astronomická částka

Přípravy prvního masového cvičení byly projednávány celý rok. Rozpočet se tehdy vyšplhal na 45 milionů Kčs. Vystoupení bylo rozděleno na Den mladých, Den dospělých, Den Svazarmu a Den ozbrojených sil a předvedlo se v nich na 1,7 milionu lidí. Akce měla úspěch – lidé byli nadšení – a bylo rozhodnuto o pokračování.

A protože se tehdy uplatňovaly pětiletky, tak další spartakiáda proběhla za rovných pět let. Do cvičení se zapojila i armáda, jejíž vystoupení mělo demonstrovat připravenost k obraně socialistické vlasti. Velkolepá událost byla vysílána v přímém přenosu Československou televizí.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy